Udostępnij

Warszawa ma prawie dwa razy więcej zarejestrowanych pojazdów na km2 niż Kraków, Wrocław i Berlin

20.10.2016

W Warszawie jest zarejestrowane 1,262,399 pojazdów. Oznacza to, że jest ich 727,4 na każdy tysiąc mieszkańców. Każdy kilometr kwadratowy przypada 2441,8 zarejestrowanych samochodów, ciężarówek, itd…

W Krakowie jest zarejestrowane 482 747 pojazdów, przy czym chodzi tutaj przede wszystkim o samochody osobowe oraz ciężarowe, co daje 1476,3 pojazdów na km2. We Wrocławiu jest ich 1493,8 na km2.

Różnice stają się jednak mniejsze, gdy liczyć liczbę pojazdów per capita. Tych na tysiąc mieszkańców jest w Krakowie 633,6, a we Wrocławiu 689,8. Z polskich miast wojewódzkich więcej zarejestrowanych pojazdów na tysiąc mieszkańców niż stolica ma tylko Poznań – 735,9. Poziom 700 aut na 1000 osób przekraczają jeszcze Katowice oraz Opole.

Tabela:

Źródło: „Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych”.
Źródło: „Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych”.

Dla porównania w Berlinie jest zarejestrowane nieco ponad 1,2 mln aut, co oznacza, że na km2 jest ich ok. 1500, a także że jest tam 360 samochodów na 1000 mieszkańców.

Dane za Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych” (PDF).

Polecamy także tekst o tym, jak Niemcy wyrzucili z miast stare diesle. Do znalezienia TUTAJ.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.