Mapy będą dostępne dla miejskich ogrodników, którzy zyskają łatwy dostęp do informacji o stanie zdrowotnym każdego z nich. Stolica chce w ten sposób skuteczniej chronić swoją zieleń.
Na interaktywnych mapach znajdzie się 9 milionów warszawskich drzew. Wszystkie będą widoczne w aplikacji MoDrzew, dostępnej dla pracowników utrzymania zieleni. Za pomocą smartfonów sprawdzą oni dwie mapy – jedna dotyczyć będzie koron drzew, druga ich pni.
Przy opracowaniu map urząd planuje skorzystać z nowoczesnych technologii – skaningu laserowego, zdjęć lotniczych i obrazowania hiperspektralnego. Dzięki nim uda się ustalić gatunek, stopień ulistnienia i stan zdrowotny każdego drzewa, co pokazywać będzie pierwsza z map. Druga ma pokazywać rozmiar pni na wysokości 130 cm. Miejscy ogrodnicy uzyskają w ten sposób informacje dotyczące drzew, o które trzeba szczególnie zadbać.
– Diagnozujemy kondycję drzew, oceniamy klasę ryzyka i obliczamy pokrycie koronami drzew poszczególnych terenów. Nowe narzędzia dają nam możliwości oceny wartości usług dla ekosystemu, które świadczy warszawska zieleń – np. widzimy, jak kształtuje się miejska wyspa ciepła. – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
„Usługi ekosystemowe”, o których wspomina Glusman, to również zatrzymywanie wody w gruncie, pochłanianie smogu czy dwutlenku węgla i wytwarzanie tlenu. Stołeczny Urząd Miasta chwali się, że w Polsce do tej pory nie powstał nowocześniejszy system inwentaryzacji drzew.
Źródło zdjęcia: K. Babicki / UM Warszawa