Warszawa zbada stan 9 milionów drzew. Będzie można je znaleźć na interaktywnej mapie

1582
0
Podziel się:
mapa drzew warszawa

Mapy będą dostępne dla miejskich ogrodników, którzy zyskają łatwy dostęp do informacji o stanie zdrowotnym każdego z nich. Stolica chce w ten sposób skuteczniej chronić swoją zieleń.

Na interaktywnych mapach znajdzie się 9 milionów warszawskich drzew. Wszystkie będą widoczne w aplikacji MoDrzew, dostępnej dla pracowników utrzymania zieleni. Za pomocą smartfonów sprawdzą oni dwie mapy – jedna dotyczyć będzie koron drzew, druga ich pni.

Przy opracowaniu map urząd planuje skorzystać z nowoczesnych technologii – skaningu laserowego, zdjęć lotniczych i obrazowania hiperspektralnego. Dzięki nim uda się ustalić gatunek, stopień ulistnienia i stan zdrowotny każdego drzewa, co pokazywać będzie pierwsza z map. Druga ma pokazywać rozmiar pni na wysokości 130 cm. Miejscy ogrodnicy uzyskają w ten sposób informacje dotyczące drzew, o które trzeba szczególnie zadbać.– Diagnozujemy kondycję drzew, oceniamy klasę ryzyka i obliczamy pokrycie koronami drzew poszczególnych terenów. Nowe narzędzia dają nam możliwości oceny wartości usług dla ekosystemu, które świadczy warszawska zieleń – np. widzimy, jak kształtuje się miejska wyspa ciepła. – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

?? Inwentaryzujemy warszawskie drzewa, aby skuteczniej je chronić W celu skutecznej ochrony warszawskich drzew ??,…

Opublikowany przez Zieleń Warszawska Poniedziałek, 6 lipca 2020


„Usługi ekosystemowe”, o których wspomina Glusman, to również zatrzymywanie wody w gruncie, pochłanianie smogu czy dwutlenku węgla i wytwarzanie tlenu. Stołeczny Urząd Miasta chwali się, że w Polsce do tej pory nie powstał nowocześniejszy system inwentaryzacji drzew.

Źródło zdjęcia: K. Babicki / UM Warszawa

Podziel się: