Udostępnij

Warszawa zbada stan 9 milionów drzew. Będzie można je znaleźć na interaktywnej mapie

13.07.2020

Mapy będą dostępne dla miejskich ogrodników, którzy zyskają łatwy dostęp do informacji o stanie zdrowotnym każdego z nich. Stolica chce w ten sposób skuteczniej chronić swoją zieleń.

Na interaktywnych mapach znajdzie się 9 milionów warszawskich drzew. Wszystkie będą widoczne w aplikacji MoDrzew, dostępnej dla pracowników utrzymania zieleni. Za pomocą smartfonów sprawdzą oni dwie mapy – jedna dotyczyć będzie koron drzew, druga ich pni.

Przy opracowaniu map urząd planuje skorzystać z nowoczesnych technologii – skaningu laserowego, zdjęć lotniczych i obrazowania hiperspektralnego. Dzięki nim uda się ustalić gatunek, stopień ulistnienia i stan zdrowotny każdego drzewa, co pokazywać będzie pierwsza z map. Druga ma pokazywać rozmiar pni na wysokości 130 cm. Miejscy ogrodnicy uzyskają w ten sposób informacje dotyczące drzew, o które trzeba szczególnie zadbać.



– Diagnozujemy kondycję drzew, oceniamy klasę ryzyka i obliczamy pokrycie koronami drzew poszczególnych terenów. Nowe narzędzia dają nam możliwości oceny wartości usług dla ekosystemu, które świadczy warszawska zieleń – np. widzimy, jak kształtuje się miejska wyspa ciepła. – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

https://www.facebook.com/ZarzadZieleniWarszawy/posts/2729912757240507?__xts__[0]=68.ARBZ68T9rpsGdlUw7LS-mTNl1cfRA1AaG3Ga5641fy1b4LdfJUkGz2BmNN466qNYMRQxe-b1PxMa4vDR0NNwj46J6DvOIQUDqIHTJ7c_BoWd4mOqPP9v185STHf6C9aUBhELLjCiFX2sjFpDI0cFzKMpI0ViXQOjVwLI5RF8kCHhLL_2Ce0GWNxMlVPY70bqOyYzo4C0uNHTdT1pKJ_cna4SITlbrAjDM6Sf9IxpMoA-0ZX91k89-0c7621QMpPBrOvG6CUuzSYzvqy8r3okjBEb5GSjoPbSwMYlaT4CQmytOF9kIPA3O_iiLQNZwFQXlRljbm9I8mkyGOh2zkFnw4fcfxbG&__tn__=-R


„Usługi ekosystemowe”, o których wspomina Glusman, to również zatrzymywanie wody w gruncie, pochłanianie smogu czy dwutlenku węgla i wytwarzanie tlenu. Stołeczny Urząd Miasta chwali się, że w Polsce do tej pory nie powstał nowocześniejszy system inwentaryzacji drzew.

Źródło zdjęcia: K. Babicki / UM Warszawa

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.