Udostępnij

Warszawa w weekend dusiła się smogiem. „Wystarczyło klika godzin bez wiatru”

06.04.2020

W nocy i godzinach rannych 5 kwietnia powietrze w aglomeracji warszawskiej należało do najgorszych w Polsce – wskazują pomiary Airly. Zły obraz warszawskiego powietrza potwierdzają również stacje WIOŚ. Aktywiści Warszawy Bez Smogu wskazują przyczyny.

Na stacji pomiarowej WIOŚ w dzielnicy Wawer, która reprezentuje typową dzielnicę domów jednorodzinnych jakość powietrza pogorszyła się gwałtownie o godzinie 19:00, by o 23:00 osiągnąć  maksimum (104 ug/m3), w Włochach stężenia sięgnęły 114 ug/m3). Jeszcze gorzej było w podwarszawskich miejscowościach: w Otwocku, gdzie szczyt zanieczyszczenia przypadł na godz 0:00 (226 ug/m3) i Legionowie (godz. 0:00, stężenie – 194 ug/m3).

W ostatnich tygodniach, pomimo ciepłych dni mamy wciąż zimne noce. W Warszawie, według szacunków Urzędu Miasta istnieje około 18 tys. „kopciuchów” – pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno. Ta liczba wystarcza, by w bezwietrzną noc powietrze w Warszawie nie nadawało się do oddychania.

– Znów wystarczy kilka godzin bez wiatru, aby przez rozpalane na noc piece i kominki Warszawę i okolice spowił smog – komentuje Monika Daniluk z Warszawy Bez Smogu, oddziału Polskiego Alarmu Smogowego. – Nie można odpuszczać czy spowalniać procesu odchodzenia od kopciuchów – to pogarsza nasze zdrowie tu i teraz! Nawet jeśli nie odczuwamy skutków od razu – dodaje.

Miasto Warszawa przyjęło bardzo korzystny dla obywateli program dotacyjny zachęcający do likwidacji „kopciuchów”. Do końca tego roku można uzyskać aż 22 tysiące zł. na wymianę kotła, grzejników i instalacji grzewczej.

Źródło: informacja prasowa

Zdjęcie: Airly

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.