Udostępnij

Warszawa za granicą uznała stan kryzysu klimatycznego, ale nie chce o tym mówić

14.10.2019

W zeszły czwartek podaliśmy budującą informację dotyczącą Warszawy, która podczas szczytu miast-członków inicjatywy ekologicznej C40 miała ogłosić stan kryzysu klimatycznego. Piszę „miała”, ponieważ nie jest do końca pewne, czy rzeczywiście to zrobiła. Wiemy na pewno, że z pierwotnym nagłówkiem artykułu nie zgadza się przedstawicielka stołecznego ratusza. Ale czy słusznie?

O tym, że Warszawa może ogłosić stan „climate emergency” dowiedzieliśmy się od jednej z zaufanych organizacji pozarządowych. To normalna praktyka. Kiedy sami nie możemy być tam, gdzie dzieje się coś ważnego, posiłkujemy się pomocą informacji prasowych wysyłanych przez NGO-sy. Nie są one oczywiście przepisywane jeden do jednego, ale stanowią bardzo ważny wkład do naszej pracy. Z komunikatu jasno wynikało, że miasta członkowskie C40 ogłaszają „stan kryzysu klimatycznego”. Z radością podzieliliśmy się tą informacją z naszymi odbiorcami. Osobiście chciałem zrobić to możliwie szybko, a w kolejnych dniach pogłębić tę informację, dopytać, co dokładnie oznacza i podsumować dotychczasowe deklaracje „climate emergency” ze strony polskich miast.

W środowy wieczór do jednego z członków naszej redakcji zadzwoniła Justyna Glusman – urzędniczka warszawskiego Urzędu Miasta zajmująca się zielenią i zrównoważonym rozwojem, w ostatnich wyborach samorządowych startująca z listy koalicji Miasto jest Nasze. Stwierdziła ona, że podane przez nas informacje są nieprawdziwe. Poprosiła też o rozmowę na temat działań stolicy w ramach grupy C40. Nazajutrz odezwałem się do pani Glusman, by wyjaśnić jej wątpliwości. Przypuszczałem, że szkopuł może tkwić w sposobie tłumaczenia. W oryginalnym tekście komunikatu prasowego, pochodzącego ze strony C40, użyto słowa „recognize”. Konkretnie chodzi o wyrażenie: Mayors of 94 climate leader cities recognise global climate emergency. Nie jestem lingwistą, ale w wolnym tłumaczeniu można przetłumaczyć to zdanie jako: Prezydenci i burmistrzowie 94 miast wiodących w walce o klimat ogłaszają stan globalnego kryzysu klimatycznego lub globalny klimatyczny stan wyjątkowy . I taką informację dostaliśmy od wspomnianej organizacji pozarządowej. W grupie, o której mowa w notce na pewno jest Warszawa – bo wszystkich miast członkowskich C40 jest właśnie 94. Problem jednak w tym, że „recognize” można też przetłumaczyć jako „uznać” lub „rozpoznać”, i jest to tłumaczenie o wiele bardziej precyzyjne.  I właśnie stąd zmiana nagłówka tekstu, co do którego wątpliwości miała Justyna Glusman.

A więc Warszawa „uznaje” lub „rozpoznaje” globalny klimatyczny stan wyjątkowy, ale… chyba wcale go nie ogłasza. Taki wniosek można wysnuć z komunikatu C40 i wypowiedzi Justyny Glusman. Jeśli tak, to zadziwia brak logiki w takim działaniu. Skoro się jakiś problem uznało lub rozpoznało, to dlaczego nie ogłosić, że on występuje i że warto coś z nim zrobić? Jest jeszcze inna możliwość – przedstawiciele ratusza nie do końca wiedzą, co ich własne miasto uznało lub rozpoznało na spotkaniu burmistrzów i prezydentów 94 metropolii. Niestety nie dowiemy się na razie, jak jest naprawdę. Za pośrednictwem maila zadałem Justynie Glusman pytania, które miały wyjaśnić sytuację. poprosiłem o szybką odpowiedź, by móc niezwłocznie przekazać naszym odbiorcom jak najbardziej precyzyjną informację. Nie dostałem odpowiedzi ani w czwartek, ani w piątek (mimo sms-owego zapewnienia, że tym razem do końca dnia na pewno się uda).

Po ponad dwóch dobach roboczych od zadania pytań stwierdziłem więc, że naszym czytelnikom należy się kilka słów wyjaśnienia. Warszawa (chyba) nie ogłosiła stanu kryzysu klimatycznego (choć nie jesteśmy pewni).

Ale za granicą na pewno z chęcią ten stan „uznaje”.

Źródło: Shutterstock/TTStudio

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.