Udostępnij

We Francji przy supermarketach powstaną sklepy z przedmiotami z drugiej ręki

10.01.2024

Francuska firma E.Leclerc chce do końca roku otworzyć 100 sklepów z używanymi przedmiotami. Z kolei Auchan prowadzi pilotażowy projekt, polegający na sprzedawaniu ubrań z drugiej ręki w swoich supermarketach.

Do tej pory pod szyldem Leclerc Occasion powstało 30 sklepów z używanymi przedmiotami. Pilotaż pokazał, że francuskim klientom podoba się idea second-hand, dlatego firma postanowiła w tym roku powiększyć sieć.

Zasada działania Leclerc Occasion jest bardzo prosta – do wybranego supermarketu można przynieść sprawny sprzęt, którego już nie używamy. Przedmiot zostaje wyceniony i wystawiony w sklepie. Osoba, która go przekazała dostaje bon na zakupy o równowartości oddanego sprzętu, który może wykorzystać w hipermarkecie, aptece, biurze podróży, sklepie sportowym, jubilerze, optyku i innych punktach należących do E.Leclerc.

Do second-handu można przynosić konsole i gry, sprzęt RTV i AGD, książki, komputery, płyty, artykuły sportowe, narzędzia, biżuterię, a także telefony i aparaty fotograficzne. Nie mogą być zniszczone, sieć prosi także, żeby oddawane sprzęty były naładowane.

Leclerc Occasion powstają przy supermarketach tej firmy albo wewnątrz nich. Na razie nie ma informacji, czy takie sklepy powstaną w innych krajach niż Francja.

Czytaj także: Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

Jednak nie tylko E.Leclerc stawia na second-hand. Sieć Auchan uruchomiła w pięciu sklepach we Francji punkty z używaną odzieżą – jest to efekt współpracy z Patatam, firmą zajmującą się sprzedażą ubrań z drugiej ręki. Każda część garderoby jest wyceniana tak samo – koszulki kosztują 3 euro, spodnie i swetry po 8, a płaszcze 15. Klienci mogą także przynosić do Auchan swoją odzież, za którą dostają bony na zakupy.

Pilotaż ma potrwać trzy miesiące. Później kierownictwo Auchan zdecyduje, czy second-handy pojawią się w kolejnych sklepach.

Zdjęcie: nito/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.