We Włoszech powstaje nowy szlak turystyczny łączący wszystkie parki narodowe

Podziel się:
lasy koronawirus

Ścieżka “Sentiero dei Parchi” poprowadzi turystów z gór na wybrzeże, m.in. przez park narodowy Cinque Terre na słynnej Riwierze Włoskiej w północno-zachodniej części kraju. Cała trasa ma liczyć 7000 km.

Włochy witają u siebie turystów po ponownym otwarciu granic i zezwoleniu na swobodne podróżowanie między regionami. Zbiegło się to z ogłoszeniem planów stworzenia nowego szlaku turystycznego, który przebiegałby przez wszystkie tamtejsze parki narodowe. Sentiero dei Parchi, czyli Ścieżka Parków, obejmowałaby 25 takich miejsc, także na Sycylii i Sardynii.

– Kręgosłup trasy będzie stanowiła obecna ścieżka CAI Italy; parki narodowe to skarb natury. Musimy zagwarantować ich ochronę, ale także użyteczność – powiedział minister środowiska Sergio Costa.

Włoskie parki narodowe są zróżnicowane pod względem przyrody, od ośnieżonych gór i wulkanów, po bujne wzgórza i piękne wybrzeże, w tym znane na całym świecie obszary, takie jak właśnie Cinque Terre.

Nie ma jeszcze oficjalnej daty, kiedy projekt wejdzie w życie, ale według włoskiego klubu alpejskiego aż 35 milionów euro zostanie zainwestowanych do 2033 roku w “utrzymanie i wzmocnienie sieci tras na obszarach chronionych”.

Gdy trasa będzie gotowa, podróżnicy zostaną nagrodzeni za podjęcie wyzwania. – Dla wszystkich podróżników wzdłuż Ścieżki Parków stworzymy również “paszport”, czyli symboliczne uznanie dla wędrowców, którzy przekroczą terytorium każdego parku i nagrodzimy tych, którym udało się ją ukończyć, zatrzymując się we wszystkich 25 obszarach – zapowiada Costa.

__

Źródło: Time Out

Zdjęcie: Shutterstock

Podziel się: