Udostępnij

We Włoszech powstaje nowy szlak turystyczny łączący wszystkie parki narodowe

01.08.2020

Ścieżka “Sentiero dei Parchi” poprowadzi turystów z gór na wybrzeże, m.in. przez park narodowy Cinque Terre na słynnej Riwierze Włoskiej w północno-zachodniej części kraju. Cała trasa ma liczyć 7000 km.

Włochy witają u siebie turystów po ponownym otwarciu granic i zezwoleniu na swobodne podróżowanie między regionami. Zbiegło się to z ogłoszeniem planów stworzenia nowego szlaku turystycznego, który przebiegałby przez wszystkie tamtejsze parki narodowe. Sentiero dei Parchi, czyli Ścieżka Parków, obejmowałaby 25 takich miejsc, także na Sycylii i Sardynii.

– Kręgosłup trasy będzie stanowiła obecna ścieżka CAI Italy; parki narodowe to skarb natury. Musimy zagwarantować ich ochronę, ale także użyteczność – powiedział minister środowiska Sergio Costa.

Włoskie parki narodowe są zróżnicowane pod względem przyrody, od ośnieżonych gór i wulkanów, po bujne wzgórza i piękne wybrzeże, w tym znane na całym świecie obszary, takie jak właśnie Cinque Terre.

Nie ma jeszcze oficjalnej daty, kiedy projekt wejdzie w życie, ale według włoskiego klubu alpejskiego aż 35 milionów euro zostanie zainwestowanych do 2033 roku w “utrzymanie i wzmocnienie sieci tras na obszarach chronionych”.

Gdy trasa będzie gotowa, podróżnicy zostaną nagrodzeni za podjęcie wyzwania. – Dla wszystkich podróżników wzdłuż Ścieżki Parków stworzymy również “paszport”, czyli symboliczne uznanie dla wędrowców, którzy przekroczą terytorium każdego parku i nagrodzimy tych, którym udało się ją ukończyć, zatrzymując się we wszystkich 25 obszarach – zapowiada Costa.

__

Źródło: Time Out

Zdjęcie: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.