Udostępnij

Według bazy CEEB mamy 3 miliony kotłów poniżej klasy piątej. Tyle samo, co w 2018 roku

23.01.2024

Najnowsze dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) rzucają cień na tempo wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych w Polsce. Według nich, kotłów poniżej piątej klasy i ekoprojektu – takich, które będą musiały zniknąć w nieodległej przyszłości – mamy około 3 milionów. To tyle, ile do wymiany szacowano w 2018 roku, kiedy ruszał program Czyste Powietrze. Okazuje się jednak, że na stan bazy CEEB wpłynęło kilka czynników. W tym korekty zgłoszeń związane z ogłoszeniem tzw. dodatku węglowego.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to narzędzie pozwalające śledzić postępy m.in. realizacji programu Czyste Powietrze czy wdrażania przepisów wojewódzkich uchwał antysmogowych. Na znaczenie danych CEEB w kontekście tego, co już wiedzieliśmy o źródłach zanieczyszczeń powietrza, zwrócił uwagę Andrzej Guła z PAS.

„Na dzień dzisiejszy w CEEB zarejestrowano 3,7 miliona kotłów na paliwo stałe w domach jednorodzinnych. Z czego 3 miliony to kotły poniżej klasy 5/ekoprojekt. Dużo jeszcze do zrobienia w programie Czyste Powietrze” – napisał na Twitterze współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego. „Czy po całkowitym uzupełnieniu CEEB będziemy mieli więcej kopciuchów do wymiany, niż wtedy gdy tworzono Czyste Powietrze?” – pytał Guła.

Okazuje się jednak, że sprawa nie jest prosta. Na dzisiejszy stan bazy CEEB wpłynęło co najmniej kilka czynników. W tym zapowiedź i wprowadzenie tzw. dodatku węglowego, co wiele osób skłoniło do korekty zgłoszeń. Co więc wiemy o aktualnej liczbie kotłów do wymiany?

„Niezależnie od liczby kopciuchów, jest to nadal duże wyzwanie”

“W swoim wpisie na Twitterze nieco prowokacyjnie zapytałem o liczbę kopciuchów, która pozostała do wymiany. Społeczność Twitterowa słusznie zwróciła uwagę, że aktualne statystyki zostały mocno zaburzone, wprowadzaniem korekt deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w związku z wprowadzeniem dodatku węglowego, więc tak naprawdę nie mamy pewności co do tego ile kopciuchów wciąż jest w użytkowaniu – komentuje dla SmogLabu Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

“Znaczenie ma tu również sposób procedowania tych aktualizacji w systemie. Sprawia on, że przez pewien czas część kopciuchów może być liczona podwójnie. Są też przypadki posiadania przestarzałego kotła na węgiel obok innego źródła ciepła, np. urządzenia gazowego. Z danych pozyskanych niedawno przez Polski Alarm Smogowy wynika, że takich przypadków mamy w Polsce blisko pół miliona” – podkreśla Guła.

“Niezależnie od tego, czy do wymiany pozostało 3 miliony kopciuchów, czy też 2,5 miliona, to jest to nadal duże wyzwanie. Szczególnie, gdy zestawimy to z danymi na temat 4 lat funkcjonowania programu Czysta Powietrze. Podpisane do tej pory umowy dotyczą 466 tys. gospodarstw domowych. Przed nami jeszcze ogromna część pracy” – zwraca uwagę lider PAS.

Kotły niezgłoszone do CEEB

Opinia, że znaczenie ma w tym przypadku ogłoszenie i wprowadzenie w tym roku tzw. dodatku węglowego, nie jest odosobniona. Zwracają na to uwagę także osoby, które na przestrzeni ostatnich lat związane były z programem Czyste Powietrze.

“Moim zdaniem jest to efekt związany z dodatkiem węglowym, jak pisał zresztą na Twitterze Piotr Woźny (były pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i były prezes NFOŚiGW – przyp. red.). Szczególnie w momencie, gdy komunikacja rządu była taka, że dodatek należy się w przypadku ogrzewania węglem, a nie była jasna sytuacja dotycząca wsparcia dla innych źródeł ciepła. Myślę, że część osób, która miała ‘zachomikowane’ kopciuchy, to znaczy zachowane z jakiegoś powodu ‘na czarną godzinę’ i niezgłoszone do CEEB, teraz je ujawniła” – komentuje dla SmogLabu Bartłomiej Orzeł, były pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze. 

“Nie są to raczej osoby korzystające z programu Czyste Powietrze, w którym stare urządzenie grzewcze musi zostać zezłomowane i musi to być poświadczone odpowiednim dokumentem. Jeśli ktoś poświadczył w tym przypadku nieprawdę, to jest to przestępstwo” – zwraca uwagę były pełnomocnik rządu. “W kontekście samej poprawy jakości powietrza ważne jest natomiast to, by samorządy kontrolowały, czy kopciuchy nie są użytkowane tam, gdzie zabraniają tego przepisy uchwały antysmogowej” – podkreśla Orzeł.

_

Zdjęcie: PhotoRK / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.