Udostępnij

Według naukowców zanieczyszczenie powietrza wpływa na nieregularność menstruacji

01.02.2018

To, że przez smog chorujemy na płuca czy serce, było wiadome od dawna. Najnowsze badania naukowców z Boston University Medical Campus i  Harvard School of Public Health dowodzą, że zanieczyszczenie powietrza wpływa także na hormony.
„Jaka jest zależność między ekspozycją na pyły zawieszone, a nieregularnością miesiączkowania?” – takie pytanie zadała sobie grupa naukowców, którzy wyniki swojej pracy opublikowali w „Human Reproduction”. Aby to sprawdzić, wykorzystali dane 34 832 kobiet, które wcześniej brały udział w Nurses’ Health Study.
Było to wielkie amerykańskie badanie, które miało sprawdzić, jak styl życia, żywienie i środowisko wpływają na zdrowie kobiet. Miało ono dwie płaszczyzny – po pierwsze 30 tysięcy pielęgniarek oddało próbki krwi i moczu dwukrotnie: w latach 90-tych oraz w latach 2010-2012. Po drugie, ponad 100 tys. pielęgniarek regularnie odpowiadały na pytania dotyczące ich zdrowia zawarte w specjalnych kwestionariuszach.  Dzięki temu można było zaobserwować, co się zmieniało na przestrzeni lat.
Naukowcy wzięli pod lupę regularność miesiączek badanych pielęgniarek oraz ich ekspozycję na smog w młodości.
Okazało się, że te kobiety, które dorastały w zanieczyszczonym środowisku, były bardziej narażone na nieregularność menstruacji, a czas uzyskania regularności znacząco się wydłużał. Każde 45 mikrogramów na metr sześcienny pyłów zawieszonych powodowało zwiększone ryzyko takich powikłań.
Naukowcy podkreślają, że smog nie jest bezpośrednią przyczyną problemów z gospodarką hormonalną, ale może się do nich przyczynić.
„Czasowe narażenie na zanieczyszczenie powietrza w okresie dorastania i wczesnej dorosłości może być szczególnie ważne” – napisali naukowcy w podsumowaniu swoich badań. – „Dane zgadzają się z istniejącą literaturą dotyczącą zanieczyszczenia powietrza i chorób układu rozrodczego.”
O czym mowa? Chociażby o tym, że kilka lat temu udowodniono wpływ smogu na problemy z płodnością.
Wykryto dodatkowo, że bardziej narażone na nieregularność były kobiety, które zaczęły miesiączkować później oraz mieszkanki północno wschodniej lub zachodniej części Stanów Zjednoczonych.
-Jedynym rozwiązaniem, by zatrzymać choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza, jest działanie zarówno globalne, jak i lokalne, prowadzące do ograniczenia emisji – skomentowała autorka badania,dr Shruthi Mahalingaiah.
Fot. Gauthier DELECROIX – 郭天/Flickr.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.