Udostępnij

Weekend dla klimatu

31.01.2019

Fundacja Aeris Futuro, Ambasada Krakowian oraz SLOT Kraków serdecznie zapraszają w dniach 1-3 luty na Weekend dla klimatu w Krakowie – szereg wydarzeń poświęconych potrzebie ochrony klimatu oraz rozbudzeniu społecznej aktywności proekologicznej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

To, że klimat się zmienia wie lub czuje prawie każdy, ale czy każdy z nas ma na to wpływ i co może z tym faktem zrobić to już nie jest takie oczywiste – tłumaczy Joanna Mieszkowicz z Fundacji Aeris Futuro, współorganizatorka imprezy. I dodaje – dlatego warto wziąć udział w Weekendzie dla klimatu, aby przekonać się, że warto działać dla ochrony klimatu i nie jest to bardzo trudne.

Trzydniowy program

Weekend dla klimatu będzie okazją do wysłuchania ekspertów oraz do spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi, dla których temat ochrony klimatu ma znaczenie – wyjaśnia Joanna Żyłowska z Ambasady Krakowian, gospodarz i współorganizator wydarzenia.

W piątek o 18 posłuchamy wykładu Marcina Popkiewicza – fizyka, analityka megatrendów, popularyzatora nauki, redaktora portalu Nauka o Klimacie, autora książek „Świat na rozdrożu” oraz „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, współautora „Nauka o klimacie”. Tuż po wystąpieniu Popkiewicza odbędzie się dyskusja do udziału której zaprosiliśmy m.in. Andrzeja Łazęckiego – Zastępcę Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Jej celem jest poszerzenie wiedzy, dlaczego działania na rzecz klimatu są mało ambitne – w przyjętym przez Miasto Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Krakowa cele w zakresie udziału odnawialnych źródeł emisji w produkcji energii są znikome – 1,2% do 2020 roku i 2% do 2030 roku – mówi Joanna Mieszkowicz.

Sobota rozpocznie się pokazem filmu „Human Energy” o godzinie 16. To pierwszy film o spółdzielniach energetycznych, który został zrealizowany w 12 krajach w Europie. Nowatorska narracja i ciekawe ujęcia tematu spowodowały, że film jest wyświetlany i doceniany na wielu festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą.

Po filmie odbędą się warsztaty lokalnego aktywizmu klimatycznego. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się m.in. Radosław Wroński – aktywista miejski, promotor energetyki obywatelskiej, który jako pierwszy zbudował w Krakowie elektrownię fotowoltaiczną na dachu bloku, w którym mieszka. Radosław opowie o pomysłach na rozwój zielonej energii w naszym mieście oraz o tym w jaki sposób każdy z nas może włączyć się w tę inicjatywę. Gościem wydarzenia będzie również Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa i koordynatorka działu
komunikacji Greenpeace Polska.

W niedzielę od 16 odbywać się będą m.in. warsztaty kreatywnego pisania Loesje oraz prezentacja o Spitsbergenie. Całość weekendu pełnego wrażeń i pozytywnych emocji zakończy wieczór muzyczny.

 

Źródło: informacja prasowa.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.