Fundacja Aeris Futuro, Ambasada Krakowian oraz SLOT Kraków serdecznie zapraszają w dniach 1-3 luty na Weekend dla klimatu w Krakowie – szereg wydarzeń poświęconych potrzebie ochrony klimatu oraz rozbudzeniu społecznej aktywności proekologicznej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
To, że klimat się zmienia wie lub czuje prawie każdy, ale czy każdy z nas ma na to wpływ i co może z tym faktem zrobić to już nie jest takie oczywiste – tłumaczy Joanna Mieszkowicz z Fundacji Aeris Futuro, współorganizatorka imprezy. I dodaje – dlatego warto wziąć udział w Weekendzie dla klimatu, aby przekonać się, że warto działać dla ochrony klimatu i nie jest to bardzo trudne.
Trzydniowy program
Weekend dla klimatu będzie okazją do wysłuchania ekspertów oraz do spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi, dla których temat ochrony klimatu ma znaczenie – wyjaśnia Joanna Żyłowska z Ambasady Krakowian, gospodarz i współorganizator wydarzenia.
W piątek o 18 posłuchamy wykładu Marcina Popkiewicza – fizyka, analityka megatrendów, popularyzatora nauki, redaktora portalu Nauka o Klimacie, autora książek „Świat na rozdrożu” oraz „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, współautora „Nauka o klimacie”. Tuż po wystąpieniu Popkiewicza odbędzie się dyskusja do udziału której zaprosiliśmy m.in. Andrzeja Łazęckiego – Zastępcę Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa. Jej celem jest poszerzenie wiedzy, dlaczego działania na rzecz klimatu są mało ambitne – w przyjętym przez Miasto Planie Gospodarki Niskoemisyjnej dla Krakowa cele w zakresie udziału odnawialnych źródeł emisji w produkcji energii są znikome – 1,2% do 2020 roku i 2% do 2030 roku – mówi Joanna Mieszkowicz.
Sobota rozpocznie się pokazem filmu „Human Energy” o godzinie 16. To pierwszy film o spółdzielniach energetycznych, który został zrealizowany w 12 krajach w Europie. Nowatorska narracja i ciekawe ujęcia tematu spowodowały, że film jest wyświetlany i doceniany na wielu festiwalach filmowych w Polsce i zagranicą.
Po filmie odbędą się warsztaty lokalnego aktywizmu klimatycznego. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się m.in. Radosław Wroński – aktywista miejski, promotor energetyki obywatelskiej, który jako pierwszy zbudował w Krakowie elektrownię fotowoltaiczną na dachu bloku, w którym mieszka. Radosław opowie o pomysłach na rozwój zielonej energii w naszym mieście oraz o tym w jaki sposób każdy z nas może włączyć się w tę inicjatywę. Gościem wydarzenia będzie również Katarzyna Guzek – rzeczniczka prasowa i koordynatorka działu
komunikacji Greenpeace Polska.
W niedzielę od 16 odbywać się będą m.in. warsztaty kreatywnego pisania Loesje oraz prezentacja o Spitsbergenie. Całość weekendu pełnego wrażeń i pozytywnych emocji zakończy wieczór muzyczny.
Źródło: informacja prasowa.