Węgiel brunatny z Bogatyni nadal w sprzedaży detalicznej. Minister apeluje do spółki o działanie

3712
0
Podziel się:

Pełnomocnik Rządu ds. Programu „Czyste Powietrze” Piotr Woźny oraz Dolnośląski Alarm Smogowy wzywają Kopalnię Turów do zaprzestania sprzedaży detalicznej węgla brunatnego. Domagając się odpowiedzi od władz spółki na list min. Woźnego, aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zorganizowali symboliczny „pogrzeb węgla brunatnego”.

Na mocy uchwał antysmogowych na Dolnym Śląsku obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla brunatnego w domowych kotłach. Węgiel brunatny to wyjątkowo brudne paliwo m.in. ze względu na wysoką zawartość popiołu i siarki. Zakazane do spalania paliwo nadal jest jednak sprzedawane w regionie przez Kopalnię Węgla Brunatnego Turów. Aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego (DAS) po raz kolejny poprosili o interwencję Piotra Woźnego, Pełnomocnika Rządu ds. Programu „Czystego Powietrze”, który w oficjalnym liście wezwał Kopalnię do zaprzestania sprzedaży detalicznej węgla brunatnego w naszym regionie.

„Dotychczasowe działania zapobiegawcze podjęte przez KWB Turów, polegające na zamieszczeniu na stronie internetowej Kopalni informacji o treści obowiązujących w województwie uchwał antysmogowych, są w mojej ocenie daleko niewystarczające (…)” – pisze w liście Piotr Woźny – „Brak odpowiednich rozwiązań dotyczących sprzedaży hurtowej węgla brunatnego umożliwiającej występowanie procederu odsprzedaży detalicznej węgla brunatnego, stanowić będzie dalsze przyzwolenie Kopalni na nielegalny obrót detaliczny i spalanie węgla brunatnego w niedostosowanych do tego instalacjach”.

Pełną treść listu Piotra Woźnego opublikowano na stronach Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Mieszkańcy regionu nie mogą korzystać z tego paliwa do ogrzewania, a podmiotów, które mają specjalne pozwolenie na spalanie węgla brunatnego jest pięć w całym województwie, licząc razem z Elektrownią Turów, głównym odbiorcą węgla z kopalni.

Sprawdziliśmy skrupulatnie liczbę podmiotów posiadających zezwolenie w trybie dostępu do informacji publicznej, wysyłając zapytanie do wszystkich 30 powiatów w województwie – mówi Krzysztof Smolnicki (DAS) – Uzyskane dane przekazaliśmy Ministrowi Woźnemu. Zgadzamy się z Ministrem, że nie ma żadnego uzasadnienia dla dalszej sprzedaży węgla brunatnego ogólnodostępnymi kanałami.

W poniedziałek (21.10.2019 r.) aktywiści Dolnośląskiego Alarmu Smogowego zorganizowali symboliczny pogrzeb węgla brunatnego pod oknami Marszałka Województwa Dolnośląskiego, domagając się odpowiedzi na list Piotra Woźnego od władz PGE:

„Grzebiemy dzisiaj śmiercionośną praktykę spalania węgla brunatnego w domowych kotłach. Węgiel brunatny ogrzewał nas przez lata, ale dziś żegnamy go bez żalu – tłumaczy Arkadiusz Wierzba (DAS) – Miejsce jest symboliczne, bo to właśnie Sejmik Województwa przegłosował uchwały antysmogowe, które Kopalnia Turów uporczywie ignoruje. Oczekujemy natychmiastowej odpowiedzi koncernu PGE na list Pełnomocnika Rządu”.

 

Źródło: Informacja prasowa Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Zdjęcie: Witold Miklaszewski (DAS)

Podziel się: