Udostępnij

Czym truje nas smog (#3)? Węglowodory aromatyczne, w tym benzopireny

27.02.2020

Węglowodory aromatyczne napędzają gospodarkę jako podstawowy składnik ropy naftowej, zapewniają również pracę ekologom i służbie zdrowia. Najsłynniejszym przedstawicielem tej grupy związków chemicznych są benzopireny. W tym benzoalfapiren.

Słyną one przede wszystkim z właściwości genotoksycznych, mutagennych i kancerogennych. Mówiąc prościej: benzopireny skuteczniej niż pozostałe węglowodory przyczyniają się do rozwoju nowotworów.

Węglowodory to liczna grupa organicznych związków chemicznych złożonych wyłącznie z atomów węgla i wodoru. Większość z nich zalega we wnętrzu Ziemi, gdzie zachodzą procesy rozkładu materii organicznej. Prowadzą one do uwolnienia obfitych zasobów węgla i wodoru. Pierwiastki te łączą się następnie w długie łańcuchy w procesie tzw. katenacji. Tak powstaje ropa naftowa, która, wraz ze swoimi pochodnymi, jest głównym źródłem węglowodorów w przemyśle i jednym z głównych w atmosferze. Węglowodory powstają również w procesie suchej destylacji drewna (tzw. pirolizy), czyli jego rozkładu termicznego w warunkach beztlenowych. W ten sposób wytwarzany jest węgiel drzewny, którym opalamy nasze grille.
By jednak nie wywołać mylnego wrażenia, że węglowodory to wyłącznie „szkodliwa chemia”, warto dodać, że związki te obecne są również w organizmach żywych, w których pełnią ważne i pożyteczne funkcje.

Przykładem karetonoidy, czyli barwniki roślinne – prekursory witaminy A i przeciwutleniacze, obecne m.in. w marchwi, dyni, papryce czy pomidorach. Zmniejszają one ryzyko zachorowania na raka, czyli działają na nasz organizm dokładnie odwrotnie niż ich „koledzy z grupy”, tacy jak…

Aromatyczni zabójcy: benzen i benzopireny

Wprawdzie nie pachną najkorzystniej, ale zaliczane są do węglowodorów aromatycznych (własność aromatyczności odnosi się do specyficznej struktury związków chemicznych), określanych również jako areny. W grupie tej znajduje się ponad 200 związków, klasyfikowanych jako wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), z których wiele ma udowodnione właściwości rakotwórcze. Najprostszym węglowodorem aromatycznym jest benzen. Związek ten złożony jest z sześciu atomów węgla i sześciu atomów wodoru, połączonych w charakterystyczny, pierścieniowy układ, określany mianem pierścienia benzenowego. Skondensowane pierścienie benzenowe tworzą z kolei związki z grupy WWA, m.in. benzopireny zbudowane z pięciu takich pierścieni. Do tej ostatniej grupy należą jedynie dwa związki:

benzo[a]piren (BaP) i mniej rozpowszechniony benzo[e]piren, różniące się od siebie miejscem przyłączenia dodatkowego pierścienia benzenowego.
Benzopireny, podobnie jak inne związki aromatyczne mogą „wciskać” się między zasady azotowe tworzące DNA, prowadząc do zaburzeń w jego replikacji – to z kolei może inicjować powstawanie komórek nowotworowych. Badania naukowe potwierdzają wpływ benzopirenów w szczególności na rozwój raka płuc.

Silnie toksyczne właściwości wykazuje również benzen w postaci „czystej”. Przy większych stężeniach może prowadzić do ostrych zatruć lub nawet zgonu. Szkodliwy jest również przy niższych lecz przewlekłych stężeniach. Objawy nadmiernej ekspozycji na ten gaz obejmują:
– zmęczenie,
– ból głowy,
– utratę łaknienia,
– nerwowość,
– depresję,
– podrażnienia skórne,
– spłycenie oddechu,
– spadek białych krwinek i obniżenie odporności.

Długofalową konsekwencją narażenia na zbyt wysokie stężenia benzenu w powietrzu może być białaczka lub inne rodzaje nowotworów. Zarówno benzen jak i benzopireny mogą kumulować się w tkance tłuszczowej – wraz z kumulacją tych związków, kumulują się również szkodliwe efekty ich oddziaływania na organizm.

Węglowodory aromatyczne w powietrzu i w żywności

Źródłem benzopirenów jest proces niecałkowitego spalania węglowodorów. 87 proc. tych związków w polskim powietrzu (według szacunków Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami) pochodzi z domowych pieców i kotłów węglowych, w szczególności tych przestarzałych, bądź wadliwych, niespełniających podstawowych standardów emisyjnych. Benzopireny występują również w spalinach samochodowych, dymie papierosowym, a także w… żywności. Nie chodzi wyłącznie o produkty przetwarzane termicznie, w których również powstają te związki. Węglowodory aromatyczne są obecne w licznych artykułach spożywczych, do których przenikają przez zanieczyszczone powietrze, wodę i glebę. Związki te odkładają się w tkance tłuszczowej zwierząt i mogą trafiać do naszego jadłospisu m.in. w „opakowaniu” mięsa czy mleka i jego przetworów. Co gorsza, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, narażenie na WWA w aż 99 proc. jest wynikiem spożycia żywności zawierającej toksyny z tej grupy.

To średnia dla świata. W Polsce sytuacja może wyglądać nieco inaczej. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) nasz kraj jest unijnym rekordzistą pod względem emisji benzopirenów. Stężenie tych związków w naszym powietrzu aż czterdziestokrotnie przekracza normy WHO. Przy czym „norma” oznacza w tym przypadku wartość, po przekroczeniu której rośnie ryzyko zachorowania na nowotwór – bo zdaniem ekspertów WHO żadne stężenie benzopirenów nie jest bezpieczne dla naszego zdrowia.

Czytaj także: Benzo[a]piren groźniejszy niż sądzono. „Może pokonywać bardzo duże odległości w atmosferze”

Według danych Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska za rok 2014 norma rocznego stężenia BAP została przekroczona w przypadku 98 proc. stacji pomiarowych na terenie Polski. Najgorzej było w południowej i centralnej części kraju. Wartość średniego rocznego stężenia benzo[a]pirenu na niektórych stacjach pomiarowych wyniosła 1700 proc. normy. Norma zanieczyszczania BAP wynosi 1 ng/m3, a tak wyglądają wskazania z najbardziej skażonych polskich miast.

1. Nowa Ruda  – 17 ng/m3
2. Opoczno – 15  ng/m3
3. Nowy Targ – 15 ng/m3
4. Rybnik – 12 ng/m3
5. Sucha Beskidzka – 11 ng/m3
6. Proszowice – 10,0 ng/m3
7. Nowy Sącz – 10,0 ng/m3
8. Tomaszów Mazowiecki – 9,8 ng/m3
9. Godów – 9,6 ng/m3
10. Zakopane – 9,1 ng/m3
11. Brzeziny – 9,1 ng/m3
12. Miechów – 9,0 ng/m3
13. Zabrze – 8,7 ng/m3
14. Rabka Zdrój – 8,1 ng/m3
15. Otwock – 8,0 ng/m3

Dane (za rok 2014): Państwowy Monitoring Środowiska – Inspekcja Ochrony Środowiska

A oto jak Polska prezentuje się na mapie Europy pod względem emisji benzopirenów. Chyba jedyne słowo, jakie przychodzi do głowy w tym kontekście, to „rozpacz”.

Węglowodory aromatyczne benzoalfapiren
Stężenia benzoalfapirenu w Europie. To najbardziej znany węglowodór aromatyczny. Źródło: http://www.eea.europa.eu/themes/air/interactive/bap


Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.