Udostępnij

Węgry budują zielone miasto. Ma być w całości zasilane OZE

13.08.2019

Inwestycja powstaje na niezagospodarowanej przestrzeni między miejscowościami Hegyeshalom i Bezenye – rzut beretem od Bratysławy i całkiem niedaleko od Wiednia. Przewiduje ona stworzenie wielkiego centrum ogrodniczego, które stopniowo ma „przeistoczyć się” w zielone miasto.

Koszt przedsięwzięcia ma wynieść 1,1 miliarda euro, a jego „gabaryty” – 330 ha. To obszar odpowiadający powierzchni 500 boisk piłkarskich – jak wyliczył serwis Bloomberg, który jako pierwszy podał informację na ten temat. Głównymi wykonawcami projektu, określanego roboczo jako Hegyeshalom-Bezenye, są dwa niemieckie koncerny: energetyczny E.ON SE i budowlany FAKT AG.

Ogrodnicze miasteczko

Miasto ma być neutralne węglowo. Zasilane będzie głównie energią słoneczną i biogazem, pochodzącym z fermentacji substancji organicznych, takich jak ścieki, odchody czy odpady rolno-spożywcze. Głównym założeniem projektu nie jest jednak ratowanie klimatu, ale biznes. Hegyeshalom-Bezenye to przede wszystkim wielkie przedsięwzięcie ogrodnicze, obejmujące szklarnie, uprawy zewnętrzne, przetwórstwo oraz centrum logistyczne. Ma ono stanowić „punkt dostępu” do rynków europejskich dla niemal wszystkich gałęzi węgierskiego przemysłu warzywno-owocowego. Będzie temu sprzyjała bliskość nie tylko słowackiej, ale przede wszystkim austriackiej granicy.

Fakt, że chodzi głównie o pieniądze, nie powinien jednak umniejszać wartości przedsięwzięcia. Docelowo centrum ma rozrosnąć się do „formatu” miasteczka, spełniającego wysokie standardy ekologiczne. Poza przestrzeganiem neutralności węglowej i wykorzystaniem źródeł odnawialnych do produkcji energii Hegyeshalom-Bezenye będzie prowadziło politykę „zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi”. Nie jest do końca jasne, co kryje się pod tą formułka, choć można się domyślić, że chodzi przede wszystkim o oszczędne i racjonalne wykorzystanie H2O.

W Hegyeshalom-Bezenye ma powstać około tysiąca domów, stacja kolejowa, punkty handlowe, a nawet szkoły. Będzie także staw rybny, hotel i restauracja. Według wstępnych szacunków w centrum zatrudnienie znajdzie około 5 tys. osób.

„Zielony” wzór do naśladowania

Zdaniem Zsolta Jamniczky’ego, członka zarządu E.On Hungária, z punktu widzenia produkcji i wykorzystania energii Hegyeshalom-Bezenye może być flagowym przedsięwzięciem w skali całej Europy. Zarówno ze względu na plan wdrożenia skomplikowanego systemu zrównoważonego zarządzania energią, jak i zintegrowanie go z zabudową przeznaczoną również do celów mieszkalnych. – Nikt tego jeszcze nie zrobił w ten sposób – twierdzi Jamniczky. Dodaje też, że inwestycja wpisuje się w nową, właśnie opracowywaną strategię energetyczną Węgier, związaną z „inteligentnym, tanim i zrównoważonym wykorzystaniem energii”.

Z kolei zdaniem Nikolaia Ulricha, członka zarządu FAKT, w przedsięwzięcie ma dostarczyć modelu dla konwersji innych nieużytków na terenie Europy w przyszłości. Między innymi regionów uzależnionych od węgla – tak, by mogły one przejść na zasilanie OZE.

Projekt jest ambitny do tego stopnia, że w niektórych komentarzach w sieci pojawiły się wątpliwości co do jego wiarygodności. Jednak poza Bloombergiem informacja na ten temat pojawiła się również na stronie węgierskiego Ministerstwa Rolnictwa: Kormany.ru. Omówienie projektu znajduje się również na stronie jednego z wykonawców: FAKT AG.

Foto: Shutterstock.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.