Przy okazji rocznicy Wielkiego Smogu w Londynie opublikowano film na temat zdrowotnych skutków zanieczyszczenia powietrza. Wejherowski Alarm Smogowy, odpowiadający za premierowy materiał, rozmawia w nim z pomorskimi lekarzami: kardiologiem, onkologiem, pulmonologiem i pediatrą. Na co dzień zajmują się oni chorobami i schorzeniami, które mają związek ze smogiem.
„Myślę, że największym problemem, jeżeli chodzi o smog, jest to, że my go po prostu lekceważymy. Nie zdajemy sobie sprawy z jednej strony z tego, co ten termin oznacza. Z drugiej strony nie zdajemy sobie za bardzo sprawy z tego, jaki on ma wpływ na nasze zdrowie” – mówi na początku filmu dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, specjalista kardiologii, angiologii, nefrologii i chorób wewnętrznych.
„Latami wdychamy powietrze, które jest zanieczyszczone, które zawiera wiele substancji toksycznych, które zawiera wiele pyłów zawieszonych. I to wieloletnie oddziaływanie uszkadza nasz układ oddechowy oraz wszystkie inne narządy, w sposób podstępny, niezauważalny” – zwraca uwagę dr n. med. Krzysztof Bigus, specjalista chorób płuc, chorób wewnętrznych i alergologii.
Skutków zdrowotnych złego stanu powietrza jest jednak więcej.
Skutki smogu przychodzą powoli
Film został przygotowany przez Wejherowski Alarm Smogowy, przy okazji 70. rocznicy tragicznych wydarzeń w Londynie. Wielki smog londyński, jak później nazwano ten epizod, zabił 12 tys. osób. Do szpitali trafiło wielokrotnie więcej.
Czytaj także: 70 lat temu Wielki Smog spowił Londyn. Zorientowano się, gdy zabrakło trumien
Aktywiści zwracają uwagę, że wówczas skutki smogu, w tym zgony, nadeszły nagle. W naszych warunkach przychodzą powoli, czasami niezauważalnie – ze stopniowo pogarszającym się zdrowiem, nasilającymi objawami chorób przewlekłych, dodatkowymi poważnymi schorzeniami, prowadząc do przedwczesnych zgonów.
„Czyste powietrze to najlepsza profilaktyka i inwestycja w zdrowie”
W opinii Arkadiusza Szczygła, lidera Wejherowskiego Alarmu Smogowego, cały czas aktualne jest twierdzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. „Mamy nadzieję, że fakty i rzetelna wiedza przekazane w spocie oraz stwierdzenie, że 'czyste powietrze to najlepsza profilaktyka i inwestycja w zdrowie’ trafią do każdego, nawet największego sceptyka” – podkreśla Szczygieł.
W nagraniu udział wzięli lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie:
- dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz – specjalista kardiologii, angiologii, nefrologii i chorób wewnętrznych, Ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej
- dr hab. n. med. Krzysztof Adamowicz – specjalista onkologii klinicznej, psychoonkolog kliniczny, Kierownik Oddziału Onkologii Jednego Dnia, Chemioterapii Ambulatoryjnej i Poradni Onkologicznej
- dr n. med. Krzysztof Bigus – specjalista chorób płuc, alergologii i chorób wewnętrznych, Ordynator Oddziału Chorób Płuc
- lek. med. Adam Hermann – specjalista pediatrii, Ordynator Oddziału Pediatrii.
Z całością filmu zapoznać się można w serwisie Youtube, a także na profilu facebookowym Wejherowskiego Alarmu Smogowego. Organizacja zachęca ponadto do lektury materiałów na temat wpływu smogu na zdrowie dzieci i dorosłych, opracowanych we współpracy ze specjalistami, które są dostępne na stronie internetowej alarmu.
_
Zdjęcie: 15Studio / Shutterstock.com