Udostępnij

Wejherowski Alarm Smogowy nagrał film z pomorskimi lekarzami. „Czyste powietrze to inwestycja w zdrowie”

06.12.2022

Przy okazji rocznicy Wielkiego Smogu w Londynie opublikowano film na temat zdrowotnych skutków zanieczyszczenia powietrza. Wejherowski Alarm Smogowy, odpowiadający za premierowy materiał, rozmawia w nim z pomorskimi lekarzami: kardiologiem, onkologiem, pulmonologiem i pediatrą. Na co dzień zajmują się oni chorobami i schorzeniami, które mają związek ze smogiem.

„Myślę, że największym problemem, jeżeli chodzi o smog, jest to, że my go po prostu lekceważymy. Nie zdajemy sobie sprawy z jednej strony z tego, co ten termin oznacza. Z drugiej strony nie zdajemy sobie za bardzo sprawy z tego, jaki on ma wpływ na nasze zdrowie” – mówi na początku filmu dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz, specjalista kardiologii, angiologii, nefrologii i chorób wewnętrznych.

„Latami wdychamy powietrze, które jest zanieczyszczone, które zawiera wiele substancji toksycznych, które zawiera wiele pyłów zawieszonych. I to wieloletnie oddziaływanie uszkadza nasz układ oddechowy oraz wszystkie inne narządy, w sposób podstępny, niezauważalny” – zwraca uwagę dr n. med. Krzysztof Bigus, specjalista chorób płuc, chorób wewnętrznych i alergologii.

Skutków zdrowotnych złego stanu powietrza jest jednak więcej.

Skutki smogu przychodzą powoli

Film został przygotowany przez Wejherowski Alarm Smogowy, przy okazji 70. rocznicy tragicznych wydarzeń w Londynie. Wielki smog londyński, jak później nazwano ten epizod, zabił 12 tys. osób. Do szpitali trafiło wielokrotnie więcej.

Czytaj także: 70 lat temu Wielki Smog spowił Londyn. Zorientowano się, gdy zabrakło trumien

Aktywiści zwracają uwagę, że wówczas skutki smogu, w tym zgony, nadeszły nagle. W naszych warunkach przychodzą powoli, czasami niezauważalnie – ze stopniowo pogarszającym się zdrowiem, nasilającymi objawami chorób przewlekłych, dodatkowymi poważnymi schorzeniami, prowadząc do przedwczesnych zgonów.

„Czyste powietrze to najlepsza profilaktyka i inwestycja w zdrowie”

W opinii Arkadiusza Szczygła, lidera Wejherowskiego Alarmu Smogowego, cały czas aktualne jest twierdzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. „Mamy nadzieję, że fakty i rzetelna wiedza przekazane w spocie oraz stwierdzenie, że 'czyste powietrze to najlepsza profilaktyka i inwestycja w zdrowie’ trafią do każdego, nawet największego sceptyka” – podkreśla Szczygieł.

W nagraniu udział wzięli lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie:

  • dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz – specjalista kardiologii, angiologii, nefrologii i chorób wewnętrznych, Ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej
  • dr hab. n. med. Krzysztof Adamowicz – specjalista onkologii klinicznej, psychoonkolog kliniczny, Kierownik Oddziału Onkologii Jednego Dnia, Chemioterapii Ambulatoryjnej i Poradni Onkologicznej
  • dr n. med. Krzysztof Bigus – specjalista chorób płuc, alergologii i chorób wewnętrznych, Ordynator Oddziału Chorób Płuc
  • lek. med. Adam Hermann – specjalista pediatrii, Ordynator Oddziału Pediatrii.

Z całością filmu zapoznać się można w serwisie Youtube, a także na profilu facebookowym Wejherowskiego Alarmu Smogowego. Organizacja zachęca ponadto do lektury materiałów na temat wpływu smogu na zdrowie dzieci i dorosłych, opracowanych we współpracy ze specjalistami, które są dostępne na stronie internetowej alarmu.

_

Zdjęcie: 15Studio / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.