Udostępnij

WHO: Zanieczyszczenie powietrza zabija 700 tys. najmłodszych dzieci rocznie

28.03.2019

Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 700 tys. dzieci poniżej 5 roku życia. Miliony są natomiast narażone na choroby, które wpłyną negatywnie na jakość ich życia – w tym zaburzenia psychiczne. Jakość powietrza nie jest także obojętna dla zdrowia i życia dzieci starszych i dorosłych. 

Jak podaje portal weforum.org – według raportu WHO 93 proc. wszystkich dzieci na świecie jest narażonych na wpływ zanieczyszczonego powietrza. Wśród nich 630 milionów ma mniej niż 5 lat.

Wpływ ten jednak nie dotyka wszystkich w równym stopniu: Z raportu wynika, że w krajach rozwiniętych na toksyczne związki w powietrzu narażonych jest 50 proc. dzieci poniżej 5 r.ż, podczas gdy w krajach rozwijających się – 98 procent.

Z podobnym zróżnicowaniem mamy do czynienia w przypadku zgonów spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w całej populacji:

201903_zgony_zanieczyszczenie_powietrza

Najsłabsze ogniwa: płuca i mózg

Według Amerykańskiego Towarzystwa Chorób Płuc (ALA), dzieci są bardziej narażone na wpływ zanieczyszczeń powietrza, ponieważ ich płuca intensywnie się rozwijają i przez to aktywniej pracują niż płuca dorosłych. Pobierają więc więcej powietrza, wraz z toksycznymi zanieczyszczeniami.

Ponadto, ze względu na mniejszą masę ciała, w organizmach dzieci odkłada się więcej zanieczyszczeń w przeliczeniu na ich wagę. Z płuc natomiast toksyny mogą przedostawać się do krwiobiegu, wraz z krwią odwiedzać poszczególne organy, a także przenikać do mózgu.

Ilość toksyn potrzebna do uszkodzenia mózgu dziecka jest znacznie mniejsza niż w przypadku dorosłych. Z raportu UNICEF-u wynika, że do mózgów ludzi mieszkających na zanieczyszczonych obszarach miejskich trafiają nie tylko cząstki pyłów zawieszonych, ale i drobinki magnetytu, mogące odpowiadać za choroby neurodegeneracyjne.

 

Źródła: weforum.org, WHO, Health Effects Institute, ALA, UNICEF

Zdjęcie: Shutterstock/GOLFX

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.