Udostępnij

Wiceminister chce „pomóc gospodarce w czasach pandemii”, wyłączając Polskę z handlu emisjami

19.03.2020

Wiceminister aktywów państwowych, Janusz Kowalski, od kilku dni nawołuje do wyłączenia unijnego handlu emisjami EU ETS, a jako priorytet wskazuje konieczność przeciwdziałania skutkom koronawirusa. „Czas ideologii właśnie w UE się kończy – czas na gospodarczy realizm” – twierdzi minister. Polemizują z nim m.in. aktywiści Greenpeace, a Ministerstwo Klimatu zapowiada, że w razie „utrzymywania się trudnej sytuacji gospodarczej” rząd zaproponuje Komisji Europejskiej wprowadzenie doraźnych rozwiązań. Resort nie ujawnia jednak szczegółów.

Coraz więcej mówi się o gospodarczych skutkach, do których może doprowadzić sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wiceminister aktywów państwowych, Janusz Kowalski, wzywa w tym kontekście do wycofania się z europejskiego handlu emisjami gazów cieplarnianych.

Przypomnijmy: Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), cytując stronę Komisji Europejskiej, „jest kluczowym elementem polityki UE na rzecz walki ze zmianą klimatu oraz jej podstawowym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych w sposób opłacalny”. W systemie uczestniczy 31 krajów (państwa UE, a także Islandia, Liechtenstein i Norwegia).

„ETS powinien być zlikwidowany”

„Jak pomóc europejskiej i przede wszystkim polskiej gospodarce w czasach pandemii!? Reforma EU ETS jest konieczna – ceny uprawnień do emisji CO2 wzrastały z 5 do nawet 30 euro. Polska i inne państwa samodzielnie powinny dbać o klimat, a ETS od 01.2021 powinien być zlikwidowany” – napisał minister Kowalski na Twitterze.

O tym, że Polska może zabiegać o zmiany w ETS, mówi także minister klimatu, Michał Kurtyka, choć na razie nie ujawniono szczegółów polskich propozycji. „W przypadku utrzymywania się trudnej sytuacji gospodarczej rząd RP będzie proponował KE wprowadzenie doraźnych rozwiązań mogących wpłynąć na poprawę sytuacji” – podała Polska Agencja prasowa.

W kolejnym poście wyraził się jeszcze bardziej stanowczo, czym zachęcił do polemiki m.in. Greenpeace. „Zapomnijmy o #GreenDeal w wykonaniu UE ? priorytetem jest przeciwdziałanie skutkom społecznym-gospodarczym koronawirusa‼️” – zatweetował minister. Podkreślił przy tym, że, jego zdaniem, poszczególne kraje UE mogą w tym zakresie działać samodzielnie: „Państwa narodowe same potrafią skutecznie zadbać o klimat. Dowód: polski trzydziestoletni wysiłek redukcji CO2” – podkreślił Kowalski.

Dyskusja z Greenpeace

Na propozycje wiceministra aktywów państwowych zareagowało m.in. Greenpeace, które dopytywało, czy chce on wyjścia Polski z systemu ETS. Minister odpowiedział, podkreślając m.in. że chce obniżenia cen energii w Polsce.

„Potwierdzam: Janusz Kowalski chce wyprowadzić Polsce z EU ETS co wzmocni UE. Chce obniżki cen prądu w Polsce dla milionów Polaków. Konkurencyjnej gospodarki w UE. Przeciwdziałania kryzysowi. Czas ideologii właśnie w UE się kończy – czas na gospodarczy realizm” – podkreślił minister Kowalski w jednej z odpowiedzi.

_

Zdjęcie: Shutterstock/surowa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.