Udostępnij

Więcej dofinansowań z „Czystego Powietrza” w małopolskiej gminie. Pomogła prywatna firma

16.01.2024

W podkrakowskim Zabierzowie przybywa osób składających wnioski w programie „Czyste Powietrze”. To rządowy program dopłat, który ma pomagać w wymianie starych, węglowych pieców na nowoczesne źródła ogrzewania. Urząd Gminy w Zabierzowie jest objęty pilotażem nowej akcji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ). W wypełnianiu dokumentów potrzebnych do uzyskania dotacji pomaga prywatna firma.

Małopolski Zabierzów jest jedną z dwóch gmin, których mieszkańcy mogą liczyć na taką pomoc. Drugą są śląskie Wilkowice. Co ważne, urzędy nie płacą za to nic. Całość kosztów pokrywa NFOŚ. „[Akcja] ma na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu >>Czyste Powietrze<<” – mówił prezes instytucji Piotr Woźny w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Konsultanci na samym początku zaprosili mieszkańców Zabierzowa na dwa spotkania informacyjne. Zainteresowanie było ogromne. W mieszczącej zazwyczaj około 150 osób sali urzędu tłoczyło się ponad 300 mieszkańców.

– Staraliśmy się, żeby informacja o pilotażu dotarła do każdego, kto mógłby być zainteresowany. Rozesłaliśmy zaproszenie podpisane przez panią wójt do wszystkich, którzy mają jeszcze „kopciuchy”. Poszły również informacje z ambony – podczas mszy o akcji mówili księża, a w jednym z kościołów całe kazanie dotyczyło jakości powietrza i ekologii – wylicza Anetta Kucharska z Urzędu Gminy Zabierzów. Jak dodaje, z informacją trzeba dotrzeć do każdego z osobna. Umieszczenie jej na stronie internetowej czy tablicach ogłoszeniowych nie wystarczy.

Nad wnioskami do „Czystego Powietrza” razem z mieszkańcami pochylili się doradcy, którzy wcześniej pomagali w skompletowaniu dokumentów. Dzięki temu każdy mógł mieć pewność, że wniosek jest wypełniony bezbłędnie. Efekt?

Po dwóch spotkaniach ponad 130 osób postanowiło starać się o rządowe wsparcie.

– To ogromna liczba jak na naszą gminę. Do tej pory rocznie udawało się tu wymienić średnio 185 starych źródeł ogrzewania z gminnych dotacji. Teraz mamy więcej wniosków o pomoc po zaledwie dwóch spotkaniach informacyjnych – mówi Monika Wojtaszek-Dziadusz z Zabierzowskiego Alarmu Smogowego.

Efekty akcji cieszą również Kucharską. – Firma pomaga każdemu, kto się zgłosi. Podczas wstępnych konsultacji kolejki były ogromne. Przede wszystkim udało nam się zainteresować mieszkańców – również gminnymi programami, którymi dofinansowujemy wymianę pieców.

Urzędniczka nie kryje, że chętnie zaprosiliby konsultantów do Zabierzowa na stałe. – Na razie jesteśmy bardzo zadowoleni. Teraz zobaczymy, kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zajmie się wnioskami. Mamy nadzieję, że nie będą zbyt długo leżeć. Jest na to większa szansa, bo na pewno są prawidłowo wypełnione.

Rozszerzenie akcji na inne gminy mogłoby pomóc w naprawie „Czystego Powietrza”. Rządowe dofinansowania miały rozwiązać problem smogu w Polsce. Po roku działania program pomógł jednak zaledwie 20 tysięcy osobom. To daleko od zakładanego celu – czyli przynajmniej 200 tysięcy umów podpisanych na rok.

Zdjęcie: Jaserwis / Wikipedia.pl (Creative Commons)

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.