“Więcej masek niż meduz”. Odpady “pandemiczne” zaśmiecają Morze Śródziemne

916
0
Podziel się:

Aktywiści ekologiczni we Francji alarmują: do Morza Śródziemnego trafia coraz więcej śmieci. Choć sam problem odpadów nie jest nowy, tym razem chodzi o wrzucanie przedmiotów związanych z COVID-19, czyli m.in. maseczek i rękawiczek. Władze nad Sekwaną zapowiadają zwiększenie kar za śmiecenie.

Aktywiści z organizacji non-profit Opération Mer Propre alarmują, że do wód wzdłuż Lazurowego Wybrzeża trafia coraz więcej śmieci związanych z pandemią COVID-19. W rozmowie z brytyjskim “Guardianem” jeden z aktywistów, Joffrey Peltier, ostrzega: choć skala problemu nie jest na razie duża, wraz z trwaniem stanu pandemii odpadów może być coraz więcej.

Swojej irytacji nie kryje jednak Laurent Lombard, jeden z nurków z organizacji Opération Mer Propre. W publikacji ukazującej skalę problemu komentuje: “Skoro zamówiono ponad 2 miliardy jednorazowych masek, wkrótce w wodach Morza Śródziemnego może być ich więcej niż meduz!”.

Nadal jednak, jak można wywnioskować z regularnych wypraw Opération Mer Propre, wśród znajdowanych na dnie odpadów dominują butelki plastikowe i puszki. Jak wynika z facebookowej relacji z ostatniej wyprawy, przed tygodniem aktywiści znaleźli: 2 maski i rękawiczkę w wodzie, a na dnie 1 maskę i tuzin rękawiczek. Spośród “tradycyjnych” odpadów wyłowiono natomiast między innymi: 68 plastikowych butelek, 55 puszek, 30 plastikowych kubeczków i 4 opony samochodowe.

Opération Terre-Mer aujourd'hui dans la baie de Golfe Juan…des nouveaux membres nous ont rejoint dans cette action et…

Opublikowany przez Opération Mer Propre Niedziela, 31 maja 2020

Wyższe kary za śmiecenie

Euronews informuje, że w związku z problemem francuskie władze ogłosiły zwiększenie kar za śmiecenie. Będą dotyczyły wyrzucania śmieci zarówno na lądzie, jak i do wody. Nowe regulacje będą obejmować także wykroczenia znane sprzed pandemii, jak np. wyrzucanie niedopałków papierosów na ziemię.

Brune Poirson z ministerstwa środowiska zapowiedziała, że wkrótce wysokość mandatu za to wykroczenie wzrośnie z obecnych 68 euro do 135 euro. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, kara będzie mogła wynieść nawet 750 euro. “Odpady tworzyw sztucznych związane z COVID-19 przypominają nam, że jeśli chcemy czystych oceanów, musimy zacząć od czystych chodników” – napisała polityczka na Twitterze.

_

Zdjęcie: Shutterstock/danieleorsi

Podziel się: