Udostępnij

„Więcej masek niż meduz”. Odpady „pandemiczne” zaśmiecają Morze Śródziemne

15.06.2020

Aktywiści ekologiczni we Francji alarmują: do Morza Śródziemnego trafia coraz więcej śmieci. Choć sam problem odpadów nie jest nowy, tym razem chodzi o wrzucanie przedmiotów związanych z COVID-19, czyli m.in. maseczek i rękawiczek. Władze nad Sekwaną zapowiadają zwiększenie kar za śmiecenie.

Aktywiści z organizacji non-profit Opération Mer Propre alarmują, że do wód wzdłuż Lazurowego Wybrzeża trafia coraz więcej śmieci związanych z pandemią COVID-19. W rozmowie z brytyjskim „Guardianem” jeden z aktywistów, Joffrey Peltier, ostrzega: choć skala problemu nie jest na razie duża, wraz z trwaniem stanu pandemii odpadów może być coraz więcej.

Swojej irytacji nie kryje jednak Laurent Lombard, jeden z nurków z organizacji Opération Mer Propre. W publikacji ukazującej skalę problemu komentuje: „Skoro zamówiono ponad 2 miliardy jednorazowych masek, wkrótce w wodach Morza Śródziemnego może być ich więcej niż meduz!”.

https://www.facebook.com/OperationMerPropre/photos/pcb.586602025301630/586601808634985/?type=3&theater

Nadal jednak, jak można wywnioskować z regularnych wypraw Opération Mer Propre, wśród znajdowanych na dnie odpadów dominują butelki plastikowe i puszki. Jak wynika z facebookowej relacji z ostatniej wyprawy, przed tygodniem aktywiści znaleźli: 2 maski i rękawiczkę w wodzie, a na dnie 1 maskę i tuzin rękawiczek. Spośród „tradycyjnych” odpadów wyłowiono natomiast między innymi: 68 plastikowych butelek, 55 puszek, 30 plastikowych kubeczków i 4 opony samochodowe.

https://www.facebook.com/OperationMerPropre/posts/590825304879302

Wyższe kary za śmiecenie

Euronews informuje, że w związku z problemem francuskie władze ogłosiły zwiększenie kar za śmiecenie. Będą dotyczyły wyrzucania śmieci zarówno na lądzie, jak i do wody. Nowe regulacje będą obejmować także wykroczenia znane sprzed pandemii, jak np. wyrzucanie niedopałków papierosów na ziemię.

Brune Poirson z ministerstwa środowiska zapowiedziała, że wkrótce wysokość mandatu za to wykroczenie wzrośnie z obecnych 68 euro do 135 euro. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, kara będzie mogła wynieść nawet 750 euro. „Odpady tworzyw sztucznych związane z COVID-19 przypominają nam, że jeśli chcemy czystych oceanów, musimy zacząć od czystych chodników” – napisała polityczka na Twitterze.

_

Zdjęcie: Shutterstock/danieleorsi

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.