Udostępnij

Wiedeń dopłaca do napraw zepsutego sprzętu. Tak walczy z marnotrawstwem i zalewem śmieci

30.09.2020

Wiedeńczycy mogą korzystać z miejskiego bonu na naprawy sprzętu. Obecnie można dzięki niemu pokryć 50 proc. kosztów naprawy i dostać maksymalnie 100 euro. Wszystko po to, by bardziej opłacało się inwestować w to, co już mamy niż kupować nowe. Urząd miasta podaje, że w ramach tej akcji Wiedeńczycy reperują 50 tys. sprzętów rocznie.

„Nie musisz wyrzucać przedmiotów, które dobrze ci służyły i są bliskie twojemu sercu: pomożemy ci je naprawić” – mówi burmistrz Wiednia Michael Ludwig. Jak zaznacza, w akcji chodzi nie tylko o ratowanie zepsutych sprzętów, ale także pomoc lokalnym przedsiębiorcom. „Inicjatywa zapewnia miejsca pracy i promuje styl życia zero-waste” – dodaje polityk.

Czytaj także: Szwedzkie miasto otworzyło galerię handlową, w której kupisz tylko rzeczy naprawione i z drugiej ręki

Miasto zapewnia chętnym mieszkańcom bon, dzięki któremu mogą pokryć 50 proc. kosztów naprawy. Maksymalnie można dostać 100 euro na jeden przedmiot.

Dzięki bonowi można naprawiać m.in. sprzęty AGD, odzież, meble czy sprzęt sportowy.

Reparatur Netzwerk, czyli wiedeńska sieć punktów napraw, w których można wykorzystać miejski voucher, działa już od 1999 roku i jest bardzo popularna wśród mieszkańców. Jest w niej ponad 80 zakładów, a rocznie dzięki dofinansowaniu reperuje się 50 tysięcy przedmiotów. Urząd miasta szacuje, że bez tej akcji rocznie mieszkańcy produkowaliby o 880 ton odpadów więcej.

„Program przede wszystkim jest przyjazny środowiska i klimatu” – mówi radna miejska ds. środowiska Ulli Sima. „Gdyby żywotność wszystkich pralek, notebooków, odkurzaczy i smartfonów w UE wydłużyła się zaledwie o 1 rok, to moglibyśmy oszczędzić około 4 mln ton CO2” -wylicza.

Na stronie sieci (https://www.reparaturnetzwerk.at) można znaleźć także rady, jak samemu uratować zepsuty sprzęt oraz listę miejsc i terminów napraw.

Zdjęcie: Golubovy/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.