Udostępnij

Wiedeń testuje aplikację, która nagradza za rezygnację z samochodu. W zamian daje bilety do muzeów

11.02.2020

Wiedeń uruchomił pilotażowy program, poprzez który chce zachęcać mieszkańców do rezygnacji z przemieszczania się samochodami po mieście. Stolica Austrii testuje w tym celu aplikację, która rejestruje sposób, w jaki podróżują użytkownicy. Za „zaoszczędzony” ekwiwalent dwutlenku węgla przydziela tokeny, uprawniające do odebrania biletów do miejsc kultury.

Rozwiązanie testowane przez władze Wiednia ma na celu zmniejszenie wpływu miasta na klimat, poprzez ograniczenie emisji CO2 z transportu. Póki co jednak, aplikacja zostanie udostępniona jedynie grupie 1000 mieszkańców. Jeśli trwający 6 miesięcy test przebiegnie po myśli organizatorów, rozpowszechnienie jej wśród liczniejszego grona obywateli ma być możliwe jesienią tego roku.

Jak to działa? Aplikacja monitoruje zmiany położenia użytkowników na terenie Wiednia, automatycznie określając, czy podróżują oni samochodem, autobusem, rowerem lub pieszo. Ponadto, by rozróżnić samochody od autobusów, w pojazdach komunikacji miejskiej umieszczone zostały specjalne nadajniki, rozpoznawane przez aplikację. Za zaoszczędzony ekwiwalent CO2 użytkownicy otrzymywać będą tokeny, uprawniające ich do odbioru biletów do wybranych miejsc kultury. Na razie w projekcie udział biorą: wiedeńskie muzeum historii miasta, przestrzenie wystawiennicze, teatry i sala koncertowa.

Jeden token odpowiadać ma 20 kilogramom CO2. Jak szacuje miasto, by tyle „zaoszczędzić”, przeciętny mieszkaniec Wiednia musi zrezygnować z przemieszczania się samochodem na dwa tygodnie, w zamian wybierając spacer, rower lub transport publiczny.

https://www.instagram.com/p/B7_uRieHY5k

„Chcemy nagradzać redukcję CO2 doświadczeniem kulturowym” – mówi Peter Hanke, członek wiedeńskiej rady miasta, w rozmowie z austriackim The Local.

Portal zwraca przy tym uwagę na klimatyczne zobowiązania ekipy rządzącej obecnie Wiedniem. Koalicja chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej i Zielonych dąży do osiągnięcia w mieście neutralności klimatycznej do 2040 roku.

_

Źródła: DigitalesWien, The Local (Austria)

Zdjęcie: Shutterstock/Tupungato

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.