Udostępnij

Większość Amerykanów chce walki ze zmianą klimatu. Mniej chce za nią płacić

08.02.2019

Większość Amerykanów chciałaby działań na rzecz zahamowania globalnego ocieplenia, nieco mniej jest gotowych ponosić w związku z nimi koszty. To wyniki jednego z najnowszysch sondaży dotyczących polityki klimatycznej w USA. Pokazuje ono również,  jak mocny wpływ na postrzeganie zmian klimatu ma przynależność partyjna.

Taki rezultat dały badania na reprezentatywnej grupie 1000 obywateli USA zarejestrowanych jako wyborcy. Badacze przyjrzeli się preferencjom mieszkańców Stanów po apelu niektórych demokratycznych członków Kongresu w sprawie przyspieszenia działań wobec globalnego ocieplenia. Nowego otwarcia w tej sprawie domaga się między innymi najmłodsza przedstawicielka Izby Reprezentantów, Alexandria Ocasio-Cortez. Proponowany przez nią tak zwany „Zielony Nowy Ład” („Green New Deal”, nawiązanie do „New Deal” z epoki prezydenta Roosevelta) zakłada rozwój gospodarczy kraju i walkę z nierównościami społecznymi przy jednoczesnym postawieniu na przyjazne środowisku technologie. Według komentatórów zza oceanu zrealizowanie takiego programu będzie wymagało ogromnych nakładów budżetowych.

65 procent respondentów zgodziło się co do tego, że kryzys klimatyczny martwi ich i wymaga szybkiego działania podaje instytut badawczy Hill-HarrisX. Dwie trzecie reprezentantów tej grupy przyznaje, że ocieplenie klimatu to kwestia ekstremalnie niepokojąca. Około jednej trzeciej z nich nie podobają się jednak ewentualne kosztowne programy proklimatyczne, które mogłyby nadwyrężyć budżet państwa i narazić obywateli na wyższe podatki. 15 procent zapytanych nie przejmuje się zmianami klimatu, a około jednej piątej nie wie, co o nich myśleć. W wynikach badania widać również rozbicie patryjne. Prawie dwie trzecie Demokratów deklarowało się jako osoby najbardziej zatroskane kwestiami zmian klimatu. Do tej samej grupy przynależy zaledwie 21 procent Republikanów.

Wcześniej, w sondażu instytutu AP-NORC 70 procent zapytanych Amerykanów odpowiedziało, że kraj pod rządami Donalda Trumpa zmierza w złym kierunku. Badacze zadali bardziej szczegółowe pytania, między innymi o podatki czy jakość opieki zdrowotnej. Respondenci najsurowiej jednak ocenili poczynania swojego prezydenta w sprawie walki z globalnym ociepleniem – 69 procent z nich jest rozczarowanych jego polityką klimatyczną.

Podejście amerykańskiego lidera do zmian klimatu może obrazować jeden z jego wpisów na twitterze. Za pomocą portalu społecznościowego podzielił się refleksją, że nie może uwierzyć w globalne ocieplenie, gdy temperatury na środkowym zachodzie kraju sięgają -50 stopni Celsjusza. „Co z tym globalnym ociepleniem? Wracaj do nas szybko, potrzebujemy cię!”  – napisał Trump.


Na prezydencki wpis odpowiedzieli naukowcy z narodowej agencji zajmującej się zmianami klimatu (NOAA). Zwrócili oni uwagę na to, że USA – wraz z rosyjską Syberią – są jedynymi plamami zimna na mapie wykazującej, że światowe temperatury tej zimy są wyjątkowo wysokie. Jak dodali, ekstremalnie niskie temperatury i szalejące w USA burze śnieżne wynikają z wilgoci, która pochodzi z mocno nagrzewających się oceanów.

Na Zdjęciu: Alexandria Ocasio-Cortez, źródło: Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.