Udostępnij

Większość Kalifornii bez deszczu w lutym pierwszy raz od 150 lat. Kilka pożarów wybuchło już w środku zimy

22.02.2020

Kalifornijskie służby donoszą o wyjątkowo suchej zimie na terytorium stanu. Do końca lutego na większości terytorium stanu – według aktualnych prognoz pogody – najprawdopodobniej nie spadnie deszcz. Zdaniem ekspertów taka sytuacja nie miała miejsca w Kalifornii od co najmniej 150 lat, czyli czasów wojny secesyjnej. Istotnie zmniejszyła się pokrywa śnieżno-lodowa w paśmie górskim Sierra Nevada, zaopatrującym w wodę 30 proc. stanu.

Jak wynika z danych opublikowanych na platformie United States Drought Monitor, 60 proc. obszaru stanu Kalifornia jest w tym momencie „nadzwyczajnie suche”, przy czym jeszcze przed tygodniem było to 46 procent. Eksperci są zaniepokojeni sytuacją, ponieważ luty należy w Kalifornii do najbardziej mokrych miesięcy, których wilgotność przekłada się na sytuację w trakcie lata.

Postępującej suszy sprzyja przede wszystkim brak opadów, których najprawdopodobniej Kalifornijczycy nie uświadczą co najmniej do końca miesiąca. Według sprawozdania Centrum Prognoz Klimatycznych agencji NOAA warunki ponadprzeciętnie suche utrzymają się do końca kwietnia.

„Nie zdarzyło się to od co najmniej 150 lat” – powiedział „Guardianowi” dr Daniel Swain z University of California, komentujący sytuację w stanie. „Wystąpiło nawet kilka pożarów, co zdecydowanie nie jest czymś, o czym zwykle słyszy się w środku zimy” – podkreślił klimatolog.

Wyjątkowo suchy luty przekłada się także na sytuację w łańcuchu górskim Sierra Nevada, stanowiącym zasób wody istotny dla dużej części stanu. Jak poinformowały służby meteorologiczne z Sacramento, wielkość pokrywy śnieżno-lodowej zmniejszyła się znacząco w porównaniu z lutym ubiegłego roku. W tym momencie jej rozmiar wynosi niespełna 53 proc. historycznej średniej, przy czym w Nowy Rok, było to jeszcze ok. 90 proc. średniej.

Zmiany we wspomnianym łańcuchu górskim dokumentują także opublikowane przez służby zdjęcia satelitarne:

Jak podaje Mercury News, za suszę odpowiada wysokie ciśnienie u wybrzeży Kalifornii, które spowodowało przesunięcie opadów na północ, w kierunku Seattle.

Pozostaje jednak cień szans, że sytuacja nie spowoduje latem pożarów, porównywalnych do tych rekordowych z lat 2012-2017. Według portalu o tym, czy obecna susza przełoży się na wyjątkowo suche i pełne pożarów lato, zadecyduje sytuacja w marcu, będący w Kalifornii ostatnim „deszczowym” miesiącem przed latem.

_

Zdjęcie: Shutterstock/MarieKaz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.