Udostępnij

Wielka Brytania daje zielone światło nowej kopalni węgla. Pierwsza taka inwestycja od 30 lat

05.11.2019

Rząd Wielkiej Brytanii dal zielone światło dla budowy nowej kopalni węgla kamiennego. Oburzenie wyrażają zarówno parlamentarzyści, społecznicy, jak i zwykli obywatele. Władze deklarują ambitną politykę klimatyczną, a jednocześnie robią krok w tył – twierdzi większość komentujących. W tej chwili w Wielkiej Brytanii nie działa ani jedna głębinowa kopalnia węgla. Ostatnią zamknięto w 2015 roku.

Planowana kopalnia ma powstać w Kumbrii, na angielskim północno-zachodnim wybrzeżu.  Odpowiedzialna za inwestycję firma West Cumbria Mining twierdzi, że przy wydobyciu węgla pracę znajdzie około pięciuset osób. Przedsiębiorstwo planuje wydać na nią 165 milionów funtów. Umiejscowienie zakładu nie jest przypadkowe – umożliwia ono eksploatację złóż znajdujących się pod morskim dnem. Zadowoleni przedstawiciele inwestora mówią o „zwycięstwie zdrowego rozsądku” i cieszą się z otwarcia złoża, które chce wykorzystywać przez 50 lat. Surowiec będzie dostarczany głównie hutom stali na Wyspach i w Unii Europejskiej. Do tej pory był on sprowadzany – głównie z Kolumbii, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Start działalności kopalni zapowiedziano natomiast na 2022 rok.

Londyński rząd jednocześnie chce sprawdzić swój własny postęp w drodze do zeroemisyjności. Audyt w tej sprawie ma przeprowadzić Ministerstwo Skarbu. Jego szef zapewnił w ostatnim oświadczeniu, że kraj idzie w kierunku neutralności klimatycznej.

Wielka Brytania jest liderem w walce ze zmianami klimatu. Jako pierwsza duża gospodarka planuje wprowadzić ustawowo plan dojścia do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Wszyscy musimy chronić planetę dla przyszłych pokoleń.  – komentował Kanclerz Skarbu, Sajid Javid.

Opozycja zarzuca więc rządzącym konserwatystom hipokryzję. Przeciwko inwestycji wystąpił między innymi liberalny parlamentarzysta z Kumbrii, Tim Farron.

– Kumbria ma przecież wiele odnawialnych źródeł energii – wodę, słońce, wiatr. Powinniśmy w nie inwestować. Zamiast tego robimy krok wstecz. – powiedział w swoim oświadczeniu Farron. W jego rodzinnych stronach decyzję o budowie nowej kopalni przyjęto z umiarkowanym entuzjazmem. Lokalne władze zaaprobowały plany budowy instalacji z nadzieją na nowe miejsca pracy. Przyznają, że mają świadomość negatywnego wpływu węgla na klimat. Przeważyły jednak względy ekonomiczne.

– Rezygnujemy już przecież z węgla w produkcji energii elektrycznej. Czas więc, by w stronę czystej energii poszły również huty czy cementownie. – przekonuje Tony Bosworth z organizacji Friends of the Earth.

Dla wielu obserwatorów pozwolenie na eksploatację nowego złoża w Wielkiej Brytanii może być zaskoczeniem. Ostatnią działającą tam głębinowa kopalnię węgla zamknięto w 2015 roku. Jeszcze w tym roku rząd zakazał wydobycia w szkockim regionie Northumberland. Władze swoją decyzję motywowały troską o środowisko naturalne. Kopalnia w Kumbrii będzie pierwszym takim zakładem otwartym w Wielkiej Brytanii od ponad 30 lat.

Źródło wizualizacji: materiały prasowe inwestora

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.