Udostępnij

Wielka Brytania: Od końca XIX wieku 10 najgorętszych lat miało miejsce po roku 2002

31.07.2019

Brytyjskie rządowe biuro meteorologiczne Met Office opublikowało w środę raport na temat temperatur na Wyspach Brytyjskich między rokiem 1884 a 2018. Dziesięć najgorętszych lat miało miejsce po roku 2002. Badacze pracujący nad dokumentem zwracają uwagę na koncentrację cieplejszych lat w ostatnim dziesięcioleciach, co odróżnia je od chłodniejszego początku analizowanego okresu.

Raport zatytułowany „State of the UK Climate 2018” został opublikowany w środę na stronach Royal Meteorological Society. Przedstawiono w nim analizy dotyczące lat 1884-2018. A więc od momentu po tzw. pierwszej rewolucji przemysłowej, w którym trwała już tzw. druga rewolucja (związana m.in. z popularyzacją energii elektrycznej), do czasów współczesnych.

Co zapewne nie jest zaskoczeniem, dostrzeżono różnicę między chłodniejszym początkiem a cieplejszym końcem analizowanego okresu. Zwrócono również uwagę na kilkustopniową różnicę między średnią temperaturą roku najchłodniejszego oraz najcieplejszego.

„Warto zauważyć, że rok 1892 jest najzimniejszym rokiem w analizowanej serii, gdzie średnia temperatura wynosiła nieco ponad siedem stopni [Celsjusza]. Natomiast w 2014 roku, który był najcieplejszym rokiem w serii, średnia temperatura zbliżyła się do dziesięciu stopni Celsjusza” – powiedział dr Mark McCarthy, kierujący brytyjskim Met Office’s National Climate Information Centre.

 

Dziesięć najcieplejszych lat analizowanego okresu to (w kolejności): 2014, 2006, 2011, 2007, 2017, 2003, 2018, 2004, 2002 i 2005. Dziesięć najchłodniejszych lat to natomiast: 1892, 1888, 1885, 1963, 1919, 1886, 1917, 1909, 1887 oraz 1962.

#ShowYourStripes

Trudno nie dostrzec analogii między wykresem opublikowanym przez brytyjski Met Office a diagramami udostępnianymi w mediach społecznościowych pod tagiem #ShowYourStripes.  Akcja zapoczątkowana przed kilkoma miesiącami przez Eda Hawkinga, profesora nauk o klimacie na brytyjskim Reading University, zyskała rozgłos także między polskimi użytkownikami m.in. Facebooka i Twittera.

W ramach akcji, rozpoczętej od publikacji wykresu zmiany średnich temperatur na świecie, publikowane są dziś grafiki dotyczące także poszczególnych krajów świata.

 

Całość raportu Met Office opublikowano tutaj.

Źródło: metoffice.gov.uk, showyourstripes.info, Twitter

Grafika: showyourstripes.info

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.