Udostępnij

Wielka Brytania zapowiada regulacje „powietrzne”, które będą ostrzejsze od norm UE

17.01.2019

Wielka Brytania chce po Brexicie być wzorem polityki antysmogowej dla Unii Europejskiej. Tak twierdzi rząd Zjednoczonego Królestwa, który planuje zaostrzyć regulacje dotyczące ochrony powietrza. Idą one daleko poza wymagania UE – chwalą się władze. Brytyjczycy pod lupę biorą między innymi rolników.

– Wcale nie planujemy osłabić swojej polityki środowiskowej po opuszczeniu Unii. Wręcz przeciwnie – nawet ją wzmocnimy. Strategia dla czytego powietrza pokazuje, że nasze rozwiązania idą dalej niż te wymagane przez UE. – powiedziała rzeczniczka brytysjkiego Ministerstwa Środowiska „Guardianowi”.

Londyński rząd chce, by regulacje w Wielkiej Brytanii odpowiadały zaleceniom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dlatego ma wprowadzić nowe obostrzenia, które wpłyną między innymi na właścicieli samochodów z silnikiem diesla, ale i właścicieli domowych kominków oraz rolników.

To właśnie farmerzy mają w coraz większym stopniu odpowiadać za problem zanieczyszczeń powietrza nad Tamizą. Prawo ma pomóc w ograniczeniu powstawania amoniaku w związku z uprawami. Szkodliwa i zanieczyszczająca powietrze substancja wyzwala się przy wykorzystywaniu niektórych nawozów. Ich używanie ma być ograniczone. Ponadto od 2022 roku dozwolone będzie używanie jedynie kominków na biomasę. Plany dotyczące smogu zawierają również punkt o wycofaniu z dróg samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Ich sprzedaż ma być zakazana od 2040 roku.

– Dowody są jasne. Zanieczyszczenie powietrza wpływa na jakość i długość życia oraz zdrowie naszych dzieci. – powiedział brytyjski minister środowiska Michael Gove uzasadniając swoje plany. Nie wszyscy są jednak w pełni zadowoleni z nowej polityki rządu. Według Greenpeace’u są one zbyt mało ambitne.

– Rząd ma rację mówiąc, ile kosztuje nas zanieczyszczenie powietrza – zarówno jeśli chodzi o rachunek ekonomiczny, jak i ludzie życie. Nie proponuje jednak niczego nowego w odniesieniu do transportu drogowego. Propozycja wycofania diesla do 2040 roku jest równoznaczna z przyznaniem, że rząd obchodzi zdrowie naszych wnuków, ale naszych dzieci – już nie. To one będą wdychać toksyny w imię lepszej prognozy sprzedaży dla firm z branży motoryzacyjnej. – powiedziała Morten Thaysen z brytyjskiego oddziału jednej z największych organizacji środowiskowych.

Na walkę ze smogiem Wielka Brytania chce przeznaczyć 18,6 miliarda funtów do 2035 roku. Związane z tym oszczędności brytyjskiego odpowiednika NFZ-u mają być jednak o wiele większe – i sięgać nawet do 5,3 miliarda funtów rocznie.

Źródło: The Guardian.

Fot. Matt Buck/Flickr.

Czytaj więcej: Jak rozpędzono londyński smog

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.