Udostępnij

Wielki model ludzkich płuc krąży po Polsce. „Mieszkańcy byli wstrząśnięci” [ZDJĘCIA]

13.02.2025

Czasem są szare, a czasem kolor przypomina najczarniejszy węgiel. Cel jest jeden – pokazać, co trafia do naszego organizmu wraz z zimowym powietrzem. Trwa szósta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zdrowe Powietrze = Zdrowe Dzieci”, w ramach której mobilne płuca odwiedziły już dwadzieścia miejscowości. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy „płuca” trafią do kolejnych lokalizacji. – Mieszkańcy byli wstrząśnięci skalą zanieczyszczenia widoczną gołym okiem – mówi nam mieszkanka Dąbrowy Górniczej, skąd instalacja wyjechała kilka dni temu.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza. Są one filtrowane przez “płuca” i osiadają na białej materii, która – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza – przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor. – Instalacja ustawiana jest na jeden miesiąc w różnych lokalizacjach. W tym roku w kampanię zaangażowały się gminy z całej Polski, które wykorzystują instalację do budowania świadomości na temat szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem wśród mieszkańców i przekonywania ich do wymiany starych kotłów – komentuje Karolina Bryk, koordynatorka kampanii. 

– Kampania PAS to świetna inicjatywa – mówi Jacek Kędzierski, pracownik gminy Zbuczyn. – Dzięki tej akcji naprawdę można zobaczyć czym oddychamy. Tylko po miesiącu działania mobilnych płuc wyobraźnia zaczęła pracować, a świadomość mieszkańców naszej gminy znacznie wzrosła. Nie tylko mówienie o problemie, ale możliwość jego naocznego dostrzeżenia, znacznie ułatwia kontakt i rozmowę z mieszkańcami. Płuca były obserwowane przez przedszkolaków, młodzież, rodziców, seniorów. A kto widział już nie powie: ja nie wiedziałem.

Mobilne płuca umieszczane są głównie w miejscowościach, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jak niebezpiecznym powietrzem oddychają. Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również zachęca do działania – ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców.

Płuca czarne jak smoła. Dąbrowa Górnicza jednym z „liderów”

Spośród dwudziestu miejscowości, w których już ustawiono antysmogowe instalacje, najsilniejsze zaczernienie białego materiału pokrywającego płuca, odnotowano w województwie dolnośląskim: we Wrocławiu i Nowej Rudzie oraz śląskiej Dąbrowie Górniczej, skąd instalacja wyjechała kilka dni temu.

Co na to mieszkańcy Dąbrowy Górniczej? – Instalacja wzbudziła duże zainteresowanie i była szeroko komentowana. Było widać, że temat smogu i wpływu przemysłu na zdrowie ludzi jest dla mieszkańców ważny – mówi Magdalena Przybyła z Dąbrowskiego Alarmu Smogowego. – Niestety, spotkaliśmy się też z oporem ze strony niektórych urzędników, którzy próbowali umniejszyć znaczenie wyników naszej akcji – dodaje mieszkanka.

To nie pierwszy raz, gdy samorządowcom nie podoba się akcja uświadamiania mieszkańców. Ostatnio taki przypadek był w Karpaczu, gdzie „pobyt” instalacji został wylicytowany na aukcji charytatywnej przez jednego z mieszkańców. To nie spodobało się burmistrzowi. Warto jednak zauważyć, że w zdecydowanej większości lokalna władza z chęcią włącza się w promowanie zdrowia i wymiany kopciucha.

We wspomnianej Dąbrowie Górniczej było nieco inaczej. – Miasto napisało nawet artykuł w tej sprawie i nasłało na nasza dzielnicę kontrole straży miejskiej. Urząd obiecywał też wysłanie pismo do mieszkańców informujących o konieczności wymiany kotła wraz z decyzją podatkową. Niestety część mieszkańców dostała już decyzję podatkową, natomiast informacji o konieczności wymiany kotła brak. Zapowiadali też kontrolę dronem. Drona też nikt nie widział – rozkłada ręce Magdalena Przybyła. Płuca stały pod szkołą, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród rodziców i dzieci. – Przekaz trafił także do seniorów, którzy od lat żyjąc w smogu, przestali go zauważać. Ta akcja pokazała im naocznie, jak duży jest problem i jak istotna jest walka o czyste powietrze – dodaje nasza rozmówczyni.

Po kilkunastu dniach ekspozycji mobilne płuca wyraźnie zmieniły kolor – filtr, który początkowo był biały, przybrał szary, a miejscami wręcz ciemny odcień. – To pokazuje, że stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu w Dąbrowie Górniczej jest wysokie i problem smogu jest realny. Podobno nasze płuca są najczarniejsze z obecnej edycji. Mieszkańcy byli wstrząśnięci skalą zanieczyszczenia widoczną gołym okiem. Pojawiło się też dużo głosów poparcia dla działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Niektórzy zaczęli bardziej interesować się tematyką smogu i jego wpływu na zdrowie, co pokazuje, że tego typu inicjatywy mają sens. Były jednak także głosy sceptyczne – niektórzy starali się podważać wyniki akcji, sugerując, że filtr zmienia kolor pod wpływem innych czynników – podsumowuje mieszkanka zaangażowana w działania lokalnego alarmu smogowego.

Różnicę między pierwszym a ostatnim dniem funkcjonowania instalacji w Dąbrowie Górniczej, widać na zdjęciu:

Czarne płuca mieszkańców Wrocławia.

Inicjatywę pozytywnie oceniają też na Dolnym Śląsku. Tu samorząd chętnie uczestniczy w coraz bardziej popularnej akcji edukacyjno-informacyjnej. – Mnóstwo przed nami. Jak zawsze mój apel do rządzących na różnych szczeblach: mieszkańcy potrzebują dobrych programów wspierających wymianę instalacji grzewczych. Wielu osób zwyczajnie nie stać na taką instalację – mówił burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński na wspólnej konferencji prasowej, podsumowującej „pobyt” sztucznych płuc w jego miejscowości. Te po dwóch tygodniach ekspozycji jasno pokazały, że przed władzami i mieszkańcami wciąż wiele pracy:

Instalacja odwiedziła też Wrocław. Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przypomina:

– W wyniku usuwania źródeł zanieczyszczeń powietrza, ale też ocieplenia klimatu epizody zimowego smogu zdarzają się rzadziej, ale w dalszym ciągu są śmiertelnie poważne. W czasie ataku smogu, który pod koniec roku 2024 dotknął m.in. Wrocław, w kulminacyjnym momencie wytyczne WHO w zakresie godzinowych stężeń pyłu PM2.5 przekroczone były prawie 10-krotnie. To właśnie dlatego instalacja wrocławskich płuc jest tak czarna. Poprawa jakości powietrza w mieście może rocznie ocalić przed przedwczesną śmiercią nawet ponad 800 osób, z czego 600 ocalonych istnień związanych jest z emisją pyłów pochodzących głównie z pieców “kopciuchów”, kolejne 200 to ocalone ofiary spalin samochodowych.

Płuca, które wyjechały ze stolicy województwa dolnośląskiego wyglądały tak:

Dr Piotr Dąbrowiecki: „W sezonie smogowym infekcje u dzieci cztery razy częściej”

W tym sezonie grzewczym kampania ma na celu uświadomienie rodzicom, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia dzieci jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki mówi: – Wspieram kampanię “Zobacz, czym oddychasz”, ponieważ od lat obserwuję, że zdrowie dzieci oddychających zanieczyszczonym powietrzem jest zagrożone. W sezonie smogowym infekcje u dzieci zdarzają się czterokrotnie częściej. Wiemy również, że POChP – czyli choroba dorosłych – zaczyna się już w dzieciństwie. U najmłodszych oddychanie smogiem uszkadza płuca, które nie mogą się prawidłowo rozwinąć. Nie do końca prawidłowo rozwinięte płuca przyczyniają się później do rozwoju astmy.

Instalacja Polskiego Alarmu Smogowego będzie teraz działała w kolejnych miejscowościach:

  • Żory 7.02 – 7.03
  • Aleksandrów Łódzki 9.02 – 7.03
  • Bochnia 10.02 – 7.03
  • Warszawa 11.02 – 7.03
  • Andrychów 11.02 – 7.03
  • Dąbrowa Chełmińska 11.02 – 7.03
  • Grójec 7.03 – 4.04
  • Bieruń 7.03 – 4.04
  • Sułkowice 7.03 – 4.04
  • Malanów 7.03 – 4.04
  • Nowy Targ 7.03 – 4.04
  • Dobrcz 7.03 – 4.04

Postępy inicjatywy można śledzić na pośrednictwem kanału na YouTube, gdzie w czasie rzeczywistym widać, jak wybarwia się materiał zamontowany na instalacji.

W tym roku kampania mobilnych płuc pojawiła się w przestrzeni wirtualnej dzięki Tech To The Rescue, organizatorowi Hackathonu. Zwycięzca tej rywalizacji, zespół z firmy Brainhub – stworzył narzędzie „Wirtualne płuca”. Pozwala ono zwizualizować wygląd płuc po dwóch tygodniach „oddychania” powietrzem w dowolnej lokalizacji na całym świecie. Na stronie wirtualnepluca.pl znajdziemy również grę komputerową, w której gracze mają za zadanie zlikwidować wszystkie źródła zanieczyszczenia powietrza.

Partnerami kampanii są: Allegro Foundation, Clean Air Fund, Fundacja Better Future oraz Grupa LuxMed. Patronatem kampanię objęły: Edukacyjna Sieć Antysmogowa NASK, Tech To The Rescue, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Europejskie Centrum Czystego Powietrza.

Zdjęcie tytułowe: Stan Baranski

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.