Udostępnij

Londyński smog. Jak udało się go rozpędzić?

04.10.2020

Mama opowiadała mi, że moja babcia szła wtedy na wysokich obcasach przed autem swojego drugiego męża i pokazywała drogę, żeby rodzina mogła jechać bezpiecznie. Zaraz po tym przeprowadzili się z Londynu do Essex – wspominała czytelniczka, kiedy brytyjski „The Guardian” poprosił ludzi, by podzielili się tym, jak pamiętają wielki smog londyński 1952 roku.

Tak, pamiętam wielki smog w Londynie. Miałam wtedy 10 lat. Większość ludzi ogrzewała swoje domy brudnym węglem i nie zdawała sobie sprawy, że przykłada się do śmierci innych. Pamiętam spacer do szkoły z wełnianym szalikiem owiniętym ciasno wokół ust oraz nosa; wyczuwanie drogi przez dotykanie żywopłotów; trzymanie się za ręce, żeby się nie zgubić; czarną sadzę na szaliku, kiedy wreszcie ściągnęłam go w szkole. Pamiętam chroniczne zapalenie oskrzeli, które, wydawało się, trwało całą zimę – pisała inna z czytelniczek, które odpowiedziały na apel. (Wspomnienia znajdziecie TUTAJ).

Wielki londyński smog z 1952 roku, bo to jego dotyczą wspomnienia, nie był ani pierwszy, ani największy, ani nawet ostatni. Był jednak tym, który zmienił podejście londyńczyków oraz brytyjskiego rządu do spraw środowiska i powietrza. Wcześniej, cytując za artykułem „The UK Clean Air Act 1956: An Empirical Investigation” autorstwa Vanessy Giussani z University College London, „pomimo pojawienia się (jeszcze w XIX w. – tb) znaczącej liczby dowodów oraz opinii wskazujących domową emisję jako główne źródło zanieczyszczenia powietrza, kolejne rządy z powodu braku poparcia opinii publicznej, odmawiały zajęcia się tym problemem.” Mówiąc wprost: obawiając się reakcji przemysłu oraz ogrzewającej swoje domy marnej jakości węglem londyńskiej „ulicy”, a także bojąc się o wyborcze poparcie, politycy woleli chować głowę w piasek.

Pamiętam spacer do szkoły z wełnianym szalikiem owiniętym ciasno wokół ust oraz nosa; wyczuwanie drogi przez dotykanie żywopłotów; trzymanie się za ręce, żeby się nie zgubić; czarną sadzę na szaliku, kiedy wreszcie ściągnęłam go w szkole. Pamiętam chroniczne zapalenie oskrzeli, które, wydawało się, trwało całą zimę.

Czytelniczka Guardiana

To zmieniło się dopiero w 1952 roku, który w historii miasta zapisał wyjątkowo ciemną kartę. 4 grudnia nad Londynem uformował się antycyklon. Mgła zaczęła gęstnieć. Szacuje się (nie prowadzono jeszcze wtedy dokładnych pomiarów poziomów zanieczyszczeń), że stężenie dymu i tak stale obecne w mieście, zwiększyło się mniej więcej czterokrotnie. Wkrótce ludzie zaczęli umierać.

Pięć kolejnych dni przyniosło 4 tys. „nadprogramowych” zgonów. Umierały osoby starsze i chore na serce lub płuca. Tysiące ludzi zachorowały przez londyński smog. Przez całą zimę umieralność utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie, co – zależnie od tego, kto liczy – przyniosło kolejne od ośmiu do kilkunastu tysięcy zgonów. Doszło do wielu wypadków drogowych, a także kolejowych. Ich przyczyną była ograniczona widoczność. Do tej pory żywa jest anegdota mówiąca o tym, że była to zima, w czasie której w domach pogrzebowych brytyjskiej stolicy zabrakło trumien.

Punktem odniesienia, dającym szansę wyobrażenia sobie, jak wielką traumę przeżyło miasto, jest liczba ofiar The Blitz. W niemieckich nalotach na Londyn zginęło około 40 tys. jego mieszkańców.

Ustawy o czystym powietrzu z 1956 roku a londyński smog

Jednak nie tylko liczba zgonów zdecydowała o tym, że wielki londyński smog 1952 roku przyniósł przełom. Powodów było kilka. Najważniejszy z nich był zapewne taki, że był to pierwszy wielki smog epoki mediów masowych. I pierwszy, kiedy ludziom powiedziano z całym przekonaniem, że słynna mgła, którą mają za oknem, nie jest zwyczajną mgłą i nie jest czymś normalnym. Że ta mgła zabija.

To zmieniło nastawienie opinii publicznej i, co za tym idzie, także zachowanie polityków. Szybko zabrano się za szukanie metod rozwiązania problemu. Było o tyle łatwiej, że potrzebna wiedza od lat leżała, ignorowana, na stole. Już dwa lata później uchwalono ustawę dającą Londynowi dodatkowe narzędzia w walce o jakość powietrza, ale przełomem miało być dopiero prawo z 1956 roku – czyli pierwszy Clean Air Act. Wprowadzał kilka prostych, ale jak się okazało skutecznych rozwiązań. Przyznawał też samorządom wiele praw, które pozwalały reagować w razie potrzeby.

Znalazło się w nim siedem najważniejszych punktów:

1) Zakazano – całkiem dosłownie – wypuszczania z komina dymu odpowiadającego drugiemu odcieniowi na tzw. skali Ringelmanna lub ciemniejszego. To sprawdzano „na oko” z pomocą specjalnych kart pomiarowych, które – napiszemy o tym więcej – dziś można zastąpić aplikacją na smartfony. Nakazano jednocześnie, żeby nowe paleniska były, tak daleko jak to tylko możliwe, „bezdymne”.

Przykład karty Ringelmanna. Wielki Smog Londyński 1952. Źródło: www.lib.niu.edu
Przykład karty Ringelmanna. Źródło: www.lib.niu.edu

2) Władze otrzymały prawo przymusowego instalowania urządzeń mierzących poziom zanieczyszczeń. Zapewniono im także swobodny dostęp do ich odczytów.

3) Nakazano zminimalizowanie emisji z pieców przemysłowych, a wszystkie nowo instalowane miały być wyposażone w filtry.

4) Zwiększono wysokość kominów w zakładach przemysłowych.

5) Samorządy zyskały prawo tworzenia stref „bez dymu”, zabezpieczono też pewne środki na pomoc finansową dla tych, którzy w takich sytuacjach byli zmuszeni do zmiany pieców oraz rodzaju paliwa.

6) Powołano Radę Czystego Powietrza, która miała na bieżąco monitorować postępy, problemy oraz wskazywać możliwe nowe rozwiązania.

7) Określono odpowiedzialnych za wprowadzenie tych przepisów.

Do tego zaczęto długotrwały proces przenoszenia zakładów przemysłowych oraz, przede wszystkim, elektrowni węglowych poza miasta. Był to, podkreślmy, 1956 rok. Niedawno w Anglii obchodzono okrągłą 60 rocznicę pierwszej z kilku ustaw o czystym powietrzu.

Nie ma już słynnej londyńskiej mgły

Kiedy mieszkałem w Londynie, często zastanawiałem się, co stało się z tamtejszą słynną mgłą. Nie widziałem jej bowiem ani razu. Paradoksalnie żeby ją zobaczyć, musiałem wrócić do Krakowa. Ten ze szczególną uwagą powinien się przyjrzeć jej historii, bo brytyjskie prawo zadziałało i smogowa mgła została rozwiana z pomocą kolejnych Clean Air Act. – Sytuacja z zanieczyszczeniem powietrza szybko poprawiła się w Wielkiej Brytanii i śmierć około 700 londyńczyków w czasie ostatniego wielkiego węglowego smogu w grudniu 1962 roku zaznaczyła początek nowej ery – pisał o efektach ich wprowadzenia cytowany na początku „The Guardian”.

Lekcji, które da się z tego wyciągnąć jest wiele. Ale nie oznacza to, że Londyn nie ma problemów z powietrzem. Mimo że jest o wiele lepiej niż u nas, jego władze wciąż podejmują kolejne działania, by jeszcze je poprawić. Teraz Sadiq Khan domaga się nowej Ustawy o Czystym Powietrzu. Ta ma między innymi pomóc z walką ze spalinami samochodowymi, które są utrapieniem centrum miasta.

*

Zdjęcie: Piotr Zarobkiewicz, Wikimedia, licencja CC.

*
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.