Wielkopolski urząd pomaga pszczołom i udziela dotacji na sadzenie miododajnych drzew

75 gmin dostało od wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego dofinansowanie na posadzenie miododajnych drzew. To odpowiedź na apel pszczelarzy, którzy martwią się, że pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów czy soków.
– Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. Efekty dzisiejszych działań będą dopiero widoczne za kilkanaście lat, ale jeżeli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja w pszczelarstwie będzie coraz trudniejsza – mówi Janusz Perski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Transportu Starostwa Powiatowego w Lesznie, cytowany przez Portal Komunalny.
Czytaj także: Reklamy w Szwecji hotelami dla pszczół. “Dla dzikich gości zawsze otwarte”
Gminy powiatu leszczyńskiego dostały 18 tys. zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, a nowe drzewa pojawią się przy drogach Święciechowa – Piotrowice oraz Gronówko – Wyciążkowo. Będzie to 210 lip, a większość z nich zajmie miejsce po wyciętych i uschniętych nasadzeniach. W sumie do programu sadzenia drzew przyjaznych pszczołom zgłosiło się 75 wielkopolskich gmin, a urząd miał przeznaczyć na dotacje ponad milion złotych.
Wielkopolska inicjatywa to odpowiedź na apel pszczelarzy. Ci martwią się, że owady coraz częściej mają problemy z pobieraniem nektaru czy soków. „[Chcemy], by tych drzew miododajnych w Wielkopolsce przybywało. Myślimy w ten sposób o ekologii o środowisku, o przyszłości naszego regionu. Oprócz tej formy wsparcia samorząd województwa przeznacza z budżetu 2 mln złotych na dofinansowanie zakupu więzy pszczelej” – mówił w rozmowie z Radiem Poznań wicemarszałek Krzysztof Grabowski.
Zdjęcie: David McIntosh/Shutterstock