Publikujemy list przesłany do redakcji portalu SmogLab. Dotyczy on szczegółów projektu „Wiem czym oddycham w Jaśle” – zgłoszonego do I edycji Budżetu Obywatelskiego w Jaśle:
„Szanowni Państwo,
Jako redakcja miesięcznika Głos Jasła, we współpracy z lokalnym aktywistą Andrzejem Poliwką – autorem strony na FB „Jasielskie Powietrze”, zdecydowaliśmy się zgłosić swój projekt do I edycji Budżetu Obywatelskiego w Jaśle. Nasz projekt nosi nazwę „Wiem czym oddycham w Jaśle” i jest to pierwszy krok do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.
Na czym polega projekt?
Projekt składa się z 2 części. Pierwsza z nich zakłada instalację na terenie miasta 19 czujników jakości powietrza, badających w czasie rzeczywistym zawartość pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, wilgotności, temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Drugą częścią projektu są prelekcje na temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na środowisko i zdrowie człowieka, przeprowadzane w każdej szkole podstawowej na terenie Jasła.
Po co jest ten projekt?
Według oficjalnych danych Komisji Europejskiej i WHO, w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku umiera ok. 440 tysięcy osób – w tym ok. 44 tysiące w Polsce. Jasło znalazło się na 70 miejscu wśród polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na Podkarpaciu nasze miasto zajęło 5 miejsce.
Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo duży wpływ na komfort życia i zdrowie mieszkańców. Przyczynia się do wielu chorób układu oddechowego i krążenia, w tym także do chorób nowotworowych. Jasło co roku, jak większość miast na południu Polski, głównie w okresie zimowym, tonie w śmiercionośnym smogu. Naszym zdaniem by skutecznie walczyć z problemem smogu, konieczne jest jego szczegółowe rozpoznanie na terenie całego miasta i edukacja najmłodszych mieszkańców.
Niestety monitoring jakości powietrza w Jaśle opiera się tylko na 2 czujnikach. Jeden z nich, zarządzany przez WIOŚ w Rzeszowie, położony jest w pobliżu terenów zielonych. Drugi, wchodzący w skład sieci Airly, działa od niedawna nieopodal rynku.
Dodatkowo, w naszym mieście swój zakład produkcyjny otwiera w tym roku firma Kronospan. Burmistrz Jasła wydał decyzję o odstąpieniu przez firmę konieczności opracowania raportu oddziaływania na środowisko. Nie chcąc powtórki z Mielca czy Żar, chcemy dać mieszkańcom narzędzie, przy pomocy którego będą mogli na własne oczy zobaczyć, czy firma rzeczywiście wywiąże się ze swoich obietnic i nie będzie zanieczyszczać powietrza w Jaśle.
Jakie możliwości daje projekt „Wiem czym oddycham w Jaśle”?
Dzięki tej inwestycji każdy mieszkaniec Jasła, za pomocą komputera lub smartfonu, będzie mógł w każdej chwili i miejscu sprawdzić stan jakości powietrza w danym rejonie miasta. System ten oferuje także szczegółową prognozę jakości powietrza na najbliższe 24h, uwzględniając prognozowane kierunki i prędkość wiatru oraz inne warunki pogodowe.
W wielu miastach świata, ale także coraz częściej w Polsce, na podstawie tych prognoz m.in. wprowadza się darmową komunikację zbiorową podczas smogu lub odwołuje się zajęcia w szkole dla dzieci i młodzieży. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy, ale także placówki oświaty, firmy i władze miasta. Na podstawie prowadzonych pomiarów możliwe jest tworzenie m.in. miesięcznych raportów, które pozwalają poznać najbardziej zanieczyszczone rejony miasta, wykryć źródła zanieczyszczenia i stanowią dowód w przypadku szkodliwej działalności zakładów przemysłowych.
Kiedy i jak głosować?
Według regulaminu Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego w głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Jasła, który ukończył 13 lat. Głosować można poprzez stronę internetową www.jaslo.pl – zakładka budżet obywatelski lub też poprzez kartę do głosowania, która będzie dostępna w punkcie informacji UM w Jaśle. Głosowanie trwa do 15 grudnia br.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1530199287012308/
Przemysław Węgrzyn
Redaktor miesięcznika Głos Jasła”
***
Tekst nie jest materiałem redakcyjnym portalu SmogLab.