Udostępnij

List do redakcji: Pierwszy krok do czystego powietrza w Jaśle

10.12.2018

Publikujemy list przesłany do redakcji portalu SmogLab. Dotyczy on szczegółów projektu „Wiem czym oddycham w Jaśle” – zgłoszonego do I edycji Budżetu Obywatelskiego w Jaśle:

„Szanowni Państwo,
Jako redakcja miesięcznika Głos Jasła, we współpracy z lokalnym aktywistą Andrzejem Poliwką – autorem strony na FB „Jasielskie Powietrze”, zdecydowaliśmy się zgłosić swój projekt do I edycji Budżetu Obywatelskiego w Jaśle. Nasz projekt nosi nazwę „Wiem czym oddycham w Jaśle” i jest to pierwszy krok do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.
Na czym polega projekt?
Projekt składa się z 2 części. Pierwsza z nich zakłada instalację na terenie miasta 19 czujników jakości powietrza, badających w czasie rzeczywistym zawartość pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, wilgotności, temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Drugą częścią projektu są prelekcje na temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na środowisko i zdrowie człowieka, przeprowadzane w każdej szkole podstawowej na terenie Jasła.
Po co jest ten projekt?
Według oficjalnych danych Komisji Europejskiej i WHO, w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza co roku umiera ok. 440 tysięcy osób – w tym ok. 44 tysiące w Polsce. Jasło znalazło się na 70 miejscu wśród polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na Podkarpaciu nasze miasto zajęło 5 miejsce.
Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo duży wpływ na komfort życia i zdrowie mieszkańców. Przyczynia się do wielu chorób układu oddechowego i krążenia, w tym także do chorób nowotworowych. Jasło co roku, jak większość miast na południu Polski, głównie w okresie zimowym, tonie w śmiercionośnym smogu. Naszym zdaniem by skutecznie walczyć z problemem smogu, konieczne jest jego szczegółowe rozpoznanie na terenie całego miasta i edukacja najmłodszych mieszkańców.
Niestety monitoring jakości powietrza w Jaśle opiera się tylko na 2 czujnikach. Jeden z nich, zarządzany przez WIOŚ w Rzeszowie, położony jest w pobliżu terenów zielonych. Drugi, wchodzący w skład sieci Airly, działa od niedawna nieopodal rynku.
Dodatkowo, w naszym mieście swój zakład produkcyjny otwiera w tym roku firma Kronospan. Burmistrz Jasła wydał decyzję o odstąpieniu przez firmę konieczności opracowania raportu oddziaływania na środowisko. Nie chcąc powtórki z Mielca czy Żar, chcemy dać mieszkańcom narzędzie, przy pomocy którego będą mogli na własne oczy zobaczyć, czy firma rzeczywiście wywiąże się ze swoich obietnic i nie będzie zanieczyszczać powietrza w Jaśle.
Jakie możliwości daje projekt „Wiem czym oddycham w Jaśle”?
Dzięki tej inwestycji każdy mieszkaniec Jasła, za pomocą komputera lub smartfonu, będzie mógł w każdej chwili i miejscu sprawdzić stan jakości powietrza w danym rejonie miasta. System ten oferuje także szczegółową prognozę jakości powietrza na najbliższe 24h, uwzględniając prognozowane kierunki i prędkość wiatru oraz inne warunki pogodowe.
W wielu miastach świata, ale także coraz częściej w Polsce, na podstawie tych prognoz m.in. wprowadza się darmową komunikację zbiorową podczas smogu lub odwołuje się zajęcia w szkole dla dzieci i młodzieży. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy, ale także placówki oświaty, firmy i władze miasta. Na podstawie prowadzonych pomiarów możliwe jest tworzenie m.in. miesięcznych raportów, które pozwalają poznać najbardziej zanieczyszczone rejony miasta, wykryć źródła zanieczyszczenia i stanowią dowód w przypadku szkodliwej działalności zakładów przemysłowych.
Kiedy i jak głosować?
Według regulaminu Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego w głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Jasła, który ukończył 13 lat. Głosować można poprzez stronę internetową www.jaslo.pl – zakładka budżet obywatelski lub też poprzez kartę do głosowania, która będzie dostępna w punkcie informacji UM w Jaśle. Głosowanie trwa do 15 grudnia br.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1530199287012308/

Przemysław Węgrzyn
Redaktor miesięcznika Głos Jasła”

***
Tekst nie jest materiałem redakcyjnym portalu SmogLab.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.