Udostępnij

„Wilk zabija z pasji”. Pięć najlepszych tekstów Nadleśnictwa Świętoszów o wilku

05.03.2020

Nadleśnictwo Świętoszów opublikowało na swojej stronie esej (?), który miał udowodnić, że na wilki powinno się polować. Po reakcjach organizacji ekologicznych, w tym np. inicjatywy Niech Żyją, leśnicy usunęli ze strony internetowej swój tekst, przepraszając „wszystkich, którzy poczuli się urażeni formą i treścią tego artykułu”. Na szczęście w internecie nic nie ginie i mogę przedstawić pięć najlepszych cytatów z przemyśleń nadleśniczego na temat wilków.

Autorem artykułu jest nadleśniczy Wojciech Moskaluk. Pod hasłem „Przemyślenia w temacie” chciał podzielić się swoją refleksją na temat wilków i postulatów „tzw.ekologów”, żeby pozostały pod ochroną. Na te zwierzęta obecnie nie można polować – od 1998 są chronione w całym kraju. „W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach” – czytamy na stronie Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”. Nie wolno niszczyć wilczych nor, okaleczać zwierząt, zabierać szczeniąt z ich siedlisk, sprzedawać skór i innych fragmentów ciała martwych osobników. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wydać zgodę na odstrzał, jeśli wilki stanową zagrożenie dla człowieka. Takich zgód rocznie wydaje się najwyżej kilka.

Nadleśniczy widzi jednak sprawę inaczej. Jego zdaniem wilki są niemal pasożytami i nie przynoszą żadnych korzyści. Uważa, że są to urodzeni i niebezpieczni mordercy, którzy stanowią zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Postuluje w swoim artykule, żeby „gremia decyzyjne w naszym kraju (…) podjęły decyzję o redukcji populacji”. Choć tekst już zniknął ze strony, wciąż można go przeczytać na profilu facebookowym inicjatywy Niech Żyją.

Oto pięć najlepszych (moim zdaniem) tekstów z artykułu „Wilk w Polsce 2019” (pisownia oryginalna):

  • O tym, że wilk powinien płacić nam czynsz: „Po dokładniejszej analizie wniosek nasuwa się sam, że chyba taniej by było chociaż częściowo go odłowić i karmić w najdroższej restauracji niż tolerować na wolności. (…) U nas wilki żyją prawie za darmo.”
  • O tym, że zwierzęta, którymi żywią się wilki lepiej by wyglądały w sklepie z mięsem: „Żyjące w Polsce wilki w ilości 2000 sztuk pożerają ok. 3000 ton zdrowego świeżego mięsa (…) Przy przyjęciu średniej ceny skupu dzikiej zwierzyny w wysokości 8 zł/kg straty z tego tytułu osiągalną niebagatelną kwotę około 24 milionów złotych.”
  • O tym, że wilk to maszyna do zabijania: „Wilk nie zabija tylko z głodu czy konieczności zdobycia pożywienia, ale z pasji i instynktu mordercy (…) Strach pomyśleć w jakim kierunków ewoluować będzie zmiana upodobań żywieniowych wilka (…)”
  • O tym, że nic z tego wilka nie mamy, a poza tym zostaniemy zjedzeni: „A my Polacy co mamy z tego? Miejmy chociaż świadomość strat i kosztów. Kto ma korzyści z tego sytego i bezkarnego wilka? Czy trzeba czekać, aby na ołtarzu ofiarnym >>wataha<< złożyła człowieka?”
  • O tym, że francuska aktorka protestowała za mało: „We Francji nawet Brigitte Bardot nie protestowała zbyt stanowczo na wprowadzony odstrzał wilka.” (Krótki reaserch po francuskich stronach pokazuje, że np. po odstrzale wilków w Szwecji, Bardot apelowała do tamtejszego ministra środowiska: „Błagam, oszczędźcie te biedne zwierzęta”)

„Tak, dobrze przeczytaliście – dobrzy panowie leśnicy/myśliwi wypominają wilkom, że nie płacą za swoje utrzymanie i pożerają za dużo zdrowego mięsa, które przecież lepiej wyglądałoby w sklepie z dziczyzną” – komentuje inicjatywa Niech Żyją na swoim profilu na Facebooku. Dodaje: „Większość pracowników Lasów Państwowych to myśliwi, jeśli coś może tu dziwić, to nadużywanie swojego funkcyjnego stanowiska do propagowania prywatnego hobby.”

To chyba w zupełności wystarczy za komentarz.

https://www.facebook.com/niech.zyja/photos/a.153997378073111/1603653053107529/?type=3&theater

A sprostowanie Nadleśnictwa Świętoszów, w którym pisze, że „naszą intencją nie było straszenie społeczeństwa wilkami”, można w całości przeczytać TUTAJ.

Zdjęcie: Szymon Bartosz/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.