Udostępnij

Wirus w Chinach: Naukowcy apelują, by zakazać handlu dzikimi gatunkami na stałe

29.01.2020

Grupa 19 chińskich uczonych apeluje do władz o rozprawienie się z handlem dzikimi gatunkami zwierząt. Apel zostaje wystosowany w kontekście rozprzestrzenienia się (w kraju i za granicą) groźnego dla ludzi koronawirusa 2019-nCoV.

Po tym jak pojawiły się dowody, że koronawirus 2019-nCoV, który zaatakował w chińskim mieście Wuhan, pochodził najprawdopodobniej od zwierzęcia, rząd zakazał tymczasowo handlu dziką fauną. Jak podaje „The Washington Post”, w związku z ograniczeniami – wprowadzonymi na czas wyeliminowania problemu – zapowiedziane zostały zintensyfikowane kontrole targowisk, a obywatele mogą zgłaszać łamanie prawa pod specjalną infolinią.

Grupa 19 chińskich nauczonych – pracujących w Chińskiej Akademii Nauk, Wuhan Institute of Virology oraz na kilku innych uniwersytetach – apeluje jednak, by zakaz ten był utrzymany na stałe. Zwracają oni uwagę, że wciąż spotykane w Chinach targi dziką fauną i florą stanowią zagrożenie dla ludzi, zwiększając prawdopodobieństwo wybuchu epidemii.

Wtórują im m.in. eksperci z nowojorskiego Towarzystwo Ochrony Przyrody, którzy – jak podaje brytyjski „Independent” – uważają, że trzymanie ze sobą różnych gatunków dzikich zwierząt, w niedostatecznie dobrych warunkach sanitarnych, sprzyja mutacjom i wzrostowi zjadliwości chorób.

Choć nie ustalono jeszcze dokładnie, w jaki sposób koronawirus przeniósł się na człowieka, głównymi podejrzanymi pozostają dzikie węże z jednego z targów zwierzyną w Wuhan. Wcześniej mówiło się o nietoperzu, który był najprawdopodobniej źródłem epidemii podobnego wirusa zwanego SARS.

_

Źródła: WildAid, The Independent, Washington Post

Zdjęcie: Shutterstock/vichie81

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.