Udostępnij

Wirus w Chinach: Naukowcy apelują, by zakazać handlu dzikimi gatunkami na stałe

29.01.2020

Grupa 19 chińskich uczonych apeluje do władz o rozprawienie się z handlem dzikimi gatunkami zwierząt. Apel zostaje wystosowany w kontekście rozprzestrzenienia się (w kraju i za granicą) groźnego dla ludzi koronawirusa 2019-nCoV.

Po tym jak pojawiły się dowody, że koronawirus 2019-nCoV, który zaatakował w chińskim mieście Wuhan, pochodził najprawdopodobniej od zwierzęcia, rząd zakazał tymczasowo handlu dziką fauną. Jak podaje „The Washington Post”, w związku z ograniczeniami – wprowadzonymi na czas wyeliminowania problemu – zapowiedziane zostały zintensyfikowane kontrole targowisk, a obywatele mogą zgłaszać łamanie prawa pod specjalną infolinią.

Grupa 19 chińskich nauczonych – pracujących w Chińskiej Akademii Nauk, Wuhan Institute of Virology oraz na kilku innych uniwersytetach – apeluje jednak, by zakaz ten był utrzymany na stałe. Zwracają oni uwagę, że wciąż spotykane w Chinach targi dziką fauną i florą stanowią zagrożenie dla ludzi, zwiększając prawdopodobieństwo wybuchu epidemii.

Wtórują im m.in. eksperci z nowojorskiego Towarzystwo Ochrony Przyrody, którzy – jak podaje brytyjski „Independent” – uważają, że trzymanie ze sobą różnych gatunków dzikich zwierząt, w niedostatecznie dobrych warunkach sanitarnych, sprzyja mutacjom i wzrostowi zjadliwości chorób.

Choć nie ustalono jeszcze dokładnie, w jaki sposób koronawirus przeniósł się na człowieka, głównymi podejrzanymi pozostają dzikie węże z jednego z targów zwierzyną w Wuhan. Wcześniej mówiło się o nietoperzu, który był najprawdopodobniej źródłem epidemii podobnego wirusa zwanego SARS.

_

Źródła: WildAid, The Independent, Washington Post

Zdjęcie: Shutterstock/vichie81

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.