Udostępnij

Wirusy mogą przetrwać na mikroplastiku w słodkiej wodzie nawet 3 dni. I pozostać niebezpieczne

16.07.2022

Niedawna publikacja w “Environmental Pollution” przynosi nowe wnioski na temat ryzyka związanego z zanieczyszczeniem środowiska mikroplastikiem. Naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że wirusy, które łączą się z drobinami tworzyw sztucznych i w ten sposób przemieszczają, mogą pozostawać zagrożeniem dla zdrowia.

Zespół naukowców z University of Stirling postanowił sprawdzić, czy z powszechnym w środowisku mikroplastikiem wiąże się ryzyko chorób wirusowych. Już wcześniej bowiem badacze podejrzewali, że wirusy i drobnoustroje mogą przyczepiać się do drobin tworzyw sztucznych, pokonując w ten sposób znaczne odległości. Teraz obawy te znajdują potwierdzenie w przypadku wirusów na mikroplastiku w słodkiej wodzie.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego “Environmental Pollution”.

Rotawirus na mikroplastiku może zakażać nawet 3 dni

Co wykazano? Przede wszystkim to, że wirusy mogą przyczepiać się do drobin mikroplastiku i pozostawać przy tym zagrożeniem dla zdrowia. W przypadku badanego rotawirusa, wywołującego biegunkę i problemy żołądkowe, zdolność do infekowania pozostawała czynna nawet przez 3 dni.

Czytaj także: Mikroplastik w wodzie morskiej. Jest go znacznie więcej, niż sądziliśmy

Badanie koncentrowało się na dwóch rodzajach wirusów: z otoczką i bez. W pierwszej grupie, do której zalicza się m.in. wirus grypy, doszło do szybkiego rozpuszczenia się “płaszcza” i dezaktywacji zakaźnych cząstek. W przypadku tych bez otoczki, a konkretnie rotawirusów, zdolność do wywoływania choroby została zachowana.

Wirusy i mikroplastik. Niebezpieczni “autostopowicze”

„Nawet jeśli oczyszczalnia ścieków robi wszystko, co w jej mocy, aby oczyścić ścieki, w odprowadzanej wodzie nadal znajduje się mikroplastik. Następnie jest on transportowany w dół rzeki, do ujścia, po czym trafia na plażę. Nie byliśmy pewni, jak dobrze wirusy mogą poradzić sobie z przetrwaniem ‘podróżując autostopem’ na plastiku. Okazuje się, że mogą i pozostają zakaźne” – powiedział w oświadczeniu  prof. Richard Quilliam z University of Stirling, główny autor publikacji.

Czytaj także: Mikroplastik jest wszędzie, ale w walce z problemem może pomóc pewien chrząszcz

W opublikowanym komunikacie naukowcy podkreślają, że wyniki badań budzą obawy o potencjalny wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego konieczne są dalsze badania, które dostarczą więcej wiedzy na temat ryzyka związanego z mikroplastikiem.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: “Environmental Pollution”, University of Stirling

Zdjęcie: DkHVideo / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.