Wirusy mogą przetrwać na mikroplastiku w słodkiej wodzie nawet 3 dni. I pozostać niebezpieczne

541
0
Podziel się:
mikroplastik woda wirusy

Niedawna publikacja w “Environmental Pollution” przynosi nowe wnioski na temat ryzyka związanego z zanieczyszczeniem środowiska mikroplastikiem. Naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że wirusy, które łączą się z drobinami tworzyw sztucznych i w ten sposób przemieszczają, mogą pozostawać zagrożeniem dla zdrowia.

Zespół naukowców z University of Stirling postanowił sprawdzić, czy z powszechnym w środowisku mikroplastikiem wiąże się ryzyko chorób wirusowych. Już wcześniej bowiem badacze podejrzewali, że wirusy i drobnoustroje mogą przyczepiać się do drobin tworzyw sztucznych, pokonując w ten sposób znaczne odległości. Teraz obawy te znajdują potwierdzenie w przypadku wirusów na mikroplastiku w słodkiej wodzie.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego “Environmental Pollution”.

Rotawirus na mikroplastiku może zakażać nawet 3 dni

Co wykazano? Przede wszystkim to, że wirusy mogą przyczepiać się do drobin mikroplastiku i pozostawać przy tym zagrożeniem dla zdrowia. W przypadku badanego rotawirusa, wywołującego biegunkę i problemy żołądkowe, zdolność do infekowania pozostawała czynna nawet przez 3 dni.

Czytaj także: Mikroplastik w wodzie morskiej. Jest go znacznie więcej, niż sądziliśmy

Badanie koncentrowało się na dwóch rodzajach wirusów: z otoczką i bez. W pierwszej grupie, do której zalicza się m.in. wirus grypy, doszło do szybkiego rozpuszczenia się “płaszcza” i dezaktywacji zakaźnych cząstek. W przypadku tych bez otoczki, a konkretnie rotawirusów, zdolność do wywoływania choroby została zachowana.

Wirusy i mikroplastik. Niebezpieczni “autostopowicze”

„Nawet jeśli oczyszczalnia ścieków robi wszystko, co w jej mocy, aby oczyścić ścieki, w odprowadzanej wodzie nadal znajduje się mikroplastik. Następnie jest on transportowany w dół rzeki, do ujścia, po czym trafia na plażę. Nie byliśmy pewni, jak dobrze wirusy mogą poradzić sobie z przetrwaniem ‘podróżując autostopem’ na plastiku. Okazuje się, że mogą i pozostają zakaźne” – powiedział w oświadczeniu  prof. Richard Quilliam z University of Stirling, główny autor publikacji.

Czytaj także: Mikroplastik jest wszędzie, ale w walce z problemem może pomóc pewien chrząszcz

W opublikowanym komunikacie naukowcy podkreślają, że wyniki badań budzą obawy o potencjalny wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego konieczne są dalsze badania, które dostarczą więcej wiedzy na temat ryzyka związanego z mikroplastikiem.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: “Environmental Pollution”, University of Stirling

Zdjęcie: DkHVideo / Shutterstock.com

Podziel się: