Udostępnij

Wirusy mogą przetrwać na mikroplastiku w słodkiej wodzie nawet 3 dni. I pozostać niebezpieczne

16.07.2022

Niedawna publikacja w “Environmental Pollution” przynosi nowe wnioski na temat ryzyka związanego z zanieczyszczeniem środowiska mikroplastikiem. Naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że wirusy, które łączą się z drobinami tworzyw sztucznych i w ten sposób przemieszczają, mogą pozostawać zagrożeniem dla zdrowia.

Zespół naukowców z University of Stirling postanowił sprawdzić, czy z powszechnym w środowisku mikroplastikiem wiąże się ryzyko chorób wirusowych. Już wcześniej bowiem badacze podejrzewali, że wirusy i drobnoustroje mogą przyczepiać się do drobin tworzyw sztucznych, pokonując w ten sposób znaczne odległości. Teraz obawy te znajdują potwierdzenie w przypadku wirusów na mikroplastiku w słodkiej wodzie.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego “Environmental Pollution”.

Rotawirus na mikroplastiku może zakażać nawet 3 dni

Co wykazano? Przede wszystkim to, że wirusy mogą przyczepiać się do drobin mikroplastiku i pozostawać przy tym zagrożeniem dla zdrowia. W przypadku badanego rotawirusa, wywołującego biegunkę i problemy żołądkowe, zdolność do infekowania pozostawała czynna nawet przez 3 dni.

Czytaj także: Mikroplastik w wodzie morskiej. Jest go znacznie więcej, niż sądziliśmy

Badanie koncentrowało się na dwóch rodzajach wirusów: z otoczką i bez. W pierwszej grupie, do której zalicza się m.in. wirus grypy, doszło do szybkiego rozpuszczenia się “płaszcza” i dezaktywacji zakaźnych cząstek. W przypadku tych bez otoczki, a konkretnie rotawirusów, zdolność do wywoływania choroby została zachowana.

Wirusy i mikroplastik. Niebezpieczni “autostopowicze”

„Nawet jeśli oczyszczalnia ścieków robi wszystko, co w jej mocy, aby oczyścić ścieki, w odprowadzanej wodzie nadal znajduje się mikroplastik. Następnie jest on transportowany w dół rzeki, do ujścia, po czym trafia na plażę. Nie byliśmy pewni, jak dobrze wirusy mogą poradzić sobie z przetrwaniem ‘podróżując autostopem’ na plastiku. Okazuje się, że mogą i pozostają zakaźne” – powiedział w oświadczeniu  prof. Richard Quilliam z University of Stirling, główny autor publikacji.

Czytaj także: Mikroplastik jest wszędzie, ale w walce z problemem może pomóc pewien chrząszcz

W opublikowanym komunikacie naukowcy podkreślają, że wyniki badań budzą obawy o potencjalny wpływ na zdrowie człowieka. Dlatego konieczne są dalsze badania, które dostarczą więcej wiedzy na temat ryzyka związanego z mikroplastikiem.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: “Environmental Pollution”, University of Stirling

Zdjęcie: DkHVideo / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.