Udostępnij

Władze Londynu rozważają wprowadzenie dni bez samochodów

17.05.2018

Jak dowiedział się „The Guardian”, londyński ratusz chce ustanowić bezsamochodowe dni w każdej dzielnicy. Pomysł ma być wcielony w życie jeszcze w tym roku. Na 2019, jak zapowiada „Guardian”, burmistrz Sadiq Khan ma „ambitniejsze plany”. To wszystko ma prowadzić do polepszenia jakości powietrza w brytyjskiej stolicy.

„Burmistrz jest zdeterminowany, aby zrobić wszystko, co w jego mocy, aby chronić zdrowie londyńczyków i priorytetowo traktować ruch pieszy, rowerowy i publiczny transport oraz zmniejszyć zależność londyńczyków od zanieczyszczających samochodów” – mówi rzeczniczka Khana.
Londyńscy urzędnicy mieli spotkać się we wtorek, żeby opracować plan wprowadzania dni bez samochodów w poszczególnych dzielnicach. Jak podaje źródło „Guardiana”, na razie, testowo, będą to różne dni, a więc całe miasto nie zostanie wyłączone z ruchu samochodowego – jedynie jego wyznaczone części. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku na rowery i do komunikacji miejskiej będą musieli przesiadać się mieszkańcy wszystkich dzielnic jednocześnie. Docelowo przez kilka dni w roku na ulicach w całym Londynie nie zobaczymy aut.
– To świetny sposób na pokazanie, jak zmniejszyć ruch w Londynie. Mamy nadzieję, że każda społeczność w stolicy zostanie zainspirowana do wzięcia udziału – mówi Bridget Fox z Campaign for Better Transport, jednej z 50 organizacji, która napisała kilka miesięcy temu do Khana, apelując właśnie o wprowadzenie „car-free days”.
-Wolne od samochodów dni mogłyby być znaczącym krokiem naprzód w Londynie – ale muszą stać się częścią znacznie lepszej i bardziej kompleksowej strategii – komentuje Caroline Lucas z Partii Zielonych, nawiązując do zatwierdzonego ostatnio przez londyński departament transportu  pomysłu stworzenia tunelu pod Tamizą.  Jak argumentują członkowie partii, nowa droga przyciągnie kierowców, a więc przyczyni się do jeszcze większego zanieczyszczenia powietrza.
Według szacunków w Wielkie Brytanii smog powoduje 40 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. W samym Londynie – 9 tysięcy. Mówi się o „narodowym zdrowotnym stanie wyjątkowym”. Specjaliści ostrzegają, że nawet chwilowe ekspozycje na tak zatrute powietrze powodują poważne zagrożenie dla zdrowia – szczególnie u dzieci. Według nich młodzi ludzie, wdychając smog, częściej chorują na astmę i mają zmniejszoną wydolność płuc.
 
Zdjęcie: Pixabay
 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.