Udostępnij

Właściciele psów mają oddawać je restauracjom. Tak Kim Dzong Un walczy z głodem

20.08.2020

Światowe media obiegły w tym tygodniu informacje z Pjongjangu, w którym władze miały zarządzić konfiskatę psów domowych, uznanych za symbol „zachodniej dekadencji”. Miłośników czworonogów szczególnie zbulwersowały doniesienia, że część zwierząt trafiać ma… na stoły w północnokoreańskich restauracjach.

Informację o konfiskacie czworonogów w stolicy Korei Północnej podał południowokoreański dziennik „The Chosun Ilbo”. Według informatorów z Północy restrykcje dotknąć miały szczególnie elity Pjongjangu, które – podobnie jak mieszkańcy krajów zachodnich – upodobały sobie trzymanie psów w domach.

Zwyczaj ten miał zostać uznany przez władze za „burżuazyjny”, ponieważ dla bogatszej części miasta zwierzęta te stały się oznaką statusu społecznego.

Jak podaje „South China Morning Post” od lat 80-tych w Korei Północnej stopniowo zakazywano posiadania psów osobom prywatnym, właśnie ze względu na zachodnie skojarzenia. Najprawdopodobniej jednak wraz z dojściem Kim Dzong Una do władzy w 2012 roku doszło do zwiększenia swobód w tym zakresie.

Odbierają psy przez kryzys żywnościowy?

„The Chosun Ilbo” podaje, że władze zidentyfikowały domostwa z psami i konsekwentnie odbierają zwierzęta właścicielom. Według źródła dziennika część z nich trafiać ma do ogrodów zoologicznych, reszta natomiast jest usypiana lub przekazywana lokalnym restauracjom.

New York Post zwraca uwagę, że psy nadal są popularne na północnokoreańskich stołach, podczas gdy na Południu zwyczaj ich jedzenia zanika. Portal podkreśla, że konfiskaty mogą mieć związek z kryzysem żywnościowym, który od wielu lat dotyka kraj Kim Dzong Una.

Inny południowokoreański dziennik, „The Daily NK”, donosił już przed miesiącem, że właściciele czworonogów są nakłaniani do sprzedaży restauracjom psów powyżej 15 kilogramów. W zamian otrzymywać mieli poświadczenie, że dostaną określoną ilość oleju i ryżu.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Alexander Khitrov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.