Udostępnij

Pod Kijowem brakuje wody pitnej. Z Krakowa rusza transport z konkretną pomocą

29.04.2022

Dziś Miasto Rybnik oraz krakowscy aktywiści skupieni wokół inicjatywy Woda dla Irpienia ruszyli w drogę, żeby przekazać ciężarówkę do zaopatrywania w wodę pitną mieszkańców Irpienia, Buczy, Hostomela i Worzela. Dziesiątki tysięcy mieszkańców tych podkijowskich miejscowości zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej w wyniku zbombardowania infrastruktury wodociągowej.

W wyniku agresji Rosji na Ukrainę i zniszczenia infrastruktury wodociągowej dziesiątki tysięcy osób zostało pozbawionych dostępu do wody pitnej. Niedawno burmistrz Irpienia wystąpił do społeczności międzynarodowej z prośbą o pomoc w zorganizowaniu środków do transportu wody pitnej. Prosił o dostarczenie beczkowozów i cystern, które pozwolą na dostarczanie wody do mieszkańców Irpienia, Buczy, Hostomela i Worzela. – Każda pomoc w zakresie środków transportu wody jest niezmiernie potrzebna. Jedna ciężarówka pozwoli obsługiwać nawet 3500 mieszkańców dziennie – pisał Oleksandr Markushyn, mer Irpienia.

 class=
Samochody ukraińskich służb komunalnych są niesprawne do działania

Bez wody jak bez powietrza – nie da się żyć

Samorząd Rybnika i krakowscy aktywiści postanowili odpowiedzieć na ten apel, dostarczając samochód i kontenery do transportu wody pitnej. Samochód został przekazany przez Miasto Rybnik, natomiast kontenery pochodzą ze zrzutki Woda dla Irpienia. To inicjatywa aktywistów skupionych wokół Krakowskiego Alarmu Smogowego, Fundacji Gentes oraz Lovekrakow.  – Zniszczenia powstałe w mieście w trakcie rosyjskiego ataku objęły również miejski tabor pojazdów komunalnych, dlatego od razu zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na apel burmistrza Irpienia o pomoc. Zapewnienie transportu i wody jest tam aktualnie jedną z najważniejszych potrzeb – mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika – Dlatego Miasto Rybnik przekazuje samochód do transportu wody, a w następnych tygodniach wyjedzie kolejny samochód. Szykujemy też transport z pomocą humanitarną w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów – podsumowuje Kuczera.

Bez wody podobnie jak bez powietrza – nie da się żyć. Kiedy usłyszeliśmy o tysiącach ludzi pozbawionych dostępu do wody pitnej, postanowiliśmy uruchomić zrzutkę i wesprzeć mieszkańców podkijowskich miejscowości. Problemy z zaopatrzeniem w wodę są ogromne w wielu miejscach dotkniętych wojną. Dlatego też już wkrótce postaramy się dostarczyć wsparcie do innych miejscowości w Ukrainie – mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego i inicjator akcji.

 class=
Do Irpienia pojadą pojazdy z taboru Rybnickich Służb Komunalnych

Pomoc miasta Rybnik w ramach akcji „Woda dla Irpienia”

Rybnik wesprze ukraińskie miasto Irpień dwoma używanymi samochodami – ciężarowym Jelczem z 2000 roku oraz osobowo-dostawczym Fordem z 2004 roku. Obaj pojazdy pochodzą z taboru Rybnickich Służb Komunalnych. Na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika, uchwałę w sprawie przekazania samochodów rybniccy radni podjęli na czwartkowej sesji Rady Miasta.

Ciężarowy Jelcz, na który załadowanych zostanie 8 nowych, atestowanych mauzerów. Są to zbiorniki na wodę pitną, zakupione w ramach inicjatywy „Woda dla Irpienia”.

Drugi rybnicki samochód – osobowo-dostawczy Ford – trafi do Irpienia w najbliższym czasie. Wtedy również dotrze niezbędna pomoc – m.in. leki, łóżka, koce czy materace.

Tutaj można dołączyć do pomocy dla inicjatywy „Woda dla Irpienia”

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.