Udostępnij

Problemy z wodą groźniejsze od kul. Na wojnie więcej dzieci zabija biegunka

22.03.2019

Przy okazji 22 marca, czyli Światowego Dnia Wody, warto pochylić się nad problemem jej niedoboru. W świetle raportu UNICEF, choroby związane z ograniczonym dostępem do czystej wody okazują się bardziej niebezpieczne niż działania zbrojne.

W piątek UNICEF opublikował raport zatytułowany „Water under fire„, czyli „Woda pod ostrzałem”. Wynika z niego, że w rejonach dotkniętych konfliktami zbrojnymi dzieci są bardziej narażone na śmierć z powodu chorób wywołanych brakiem lub złym stanem wody, niż z powodu bomb czy pocisków.

Ze zgromadzonych danych – dotyczących 16 miejsc działań zbrojnych na świecie – wyłania się obraz klęski humanitarnej, której ofiarami najczęściej padają dzieci. Z powodu chorób związanych z utrudnionym dostępem do wody –  takich jak biegunka – umiera  trzykrotnie więcej dzieci i młodzieży do 15 roku życia, niż w przypadku działań z użyciem broni.

W grupie dzieci do 5 roku życia choroby te zbierają natomiast dwudziestokrotnie większe żniwo niż pociski i bomby.

Giną nie tylko dzieci

Utrudniony dostęp do wody to rzecz jasna problem także dorosłych. W Jemenie, gdzie zniszczono znaczącą część infrastruktury sanitarnej i szpitalnej, do czystej wody dostępu nie ma 18 milionów osób. W 2017 roku wybuchła tam epidemia cholery, która dotknęła już 1 milion 300 tys. osób. Podobne problemy mają Sudan i Syria.

Autorzy raportu zaapelowali o zaprzestanie działań, w wyniku których ludności cywilnej zostaje utrudniony dostęp do wody pitnej.

„Celowe ataki na wodę i urządzenia sanitarne to ataki na bezbronne dzieci. Woda jest podstawowym prawem” – powiedziała „Guardianowi” Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza UNICEF.

Problem ma także Europa

Podczas gdy w rejonach konfliktów zbrojnych toczy się walka o wodę, w wolnym świecie bywa ona często marnotrawiona. Warto przy tym pamiętać, że wody słodkiej ubywa nie tylko w Afryce i Azji, ale i w Europie, gdzie postępuje proces zwany stepowieniem. Ma on miejsce również w Polsce.

Na jednego mieszkańca Polski przypada dziś trzykrotnie mniej słodkiej wody niż na przeciętnego Europejczyka. Problemem jest jednak nie tylko ilość, ale i jakość polskiej wody – o czym więcej pisaliśmy przy okazji apelu WWF, dotyczącego ochrony europejskich wód.

O tym, jak oszczędzać wodę – co przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale i portfelowi – przeczytać można tutaj.

 

Z pełnym raportem (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: The Guardian, UNICEF

Zdjęcie: Shuttertock/R_Tee

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.