Udostępnij

Wojewoda ogłasza, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Prokurator stawia zarzuty sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia

27.07.2018

Na początku tygodnia w Jakubowie wybuchł pożar składowiska odpadów chemicznych.

Rzecz wyglądała raczej przerażająco, bo na miejscu znajdowały się beczki wypełnione toksyczną chemią, które pod wpływem temperatury wybuchały. Tak wydarzenia opisał portal TVN24.pl:

„Ogień był ogromny (składowisko zajmuje dwa hektary), czarne chmury widoczne były z odległości kilku kilometrów. Na niemal całym terenie składowano plastikowe pojemniki o różnej pojemności. Największe miały po tysiąc litrów. Wypełnione były m.in. olejami i rozpuszczalnikami. Pod wpływem temperatury po prostu wybuchały.”

Można zresztą zobaczyć samemu, bo wszystko nagrał portal Polkowice112.pl.

Do tego rzecz działa się zaledwie o kilometr od wsi, w której mieszkają ludzie. W obrębie pożaru był też należący do KGHM szyb, w którym pracowali górnicy. Szybko okazało się jednak, że tych ostatnich ewakuowano, a zagrożenia dla mieszkańców Jakubowa nie ma. Trochę się zdziwiłem, kiedy się dowiedziałem,  że nie ma, bo gdyby kilometr ode mnie paliły się jakieś tony rozpuszczalników i innej chemii, to jednak bym się trochę o zdrowie bał. Uspokajał jednak sam wojewoda.

Robił to na Twitterze, pozując jednocześnie do efektownych zdjęć.

I nie była to pomyłka, chyba, że ktoś powtórzył swój błąd.


Zdziwiłem się więc bardzo, kiedy usłyszałem dziś, jakie zarzuty usłyszał człowiek zatrzymany w związku z tym pożarem. Janusza G., człowiek odpowiedzialny za to składowisko, usłyszał zarzut – cytując za Radiem Wrocław prokurator Lidię Tkaczyszyn – „popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu ludzi oraz mieniu wielkich rozmiarów w postaci pożaru i rozprzestrzeniania się substancji trujących i duszących.” Dalej dodano jeszcze: „Śledztwo trwa, bezpośrednia przyczyna pożaru wciąż jest badana. Prokuratura tłumaczy, że nie mogą się jeszcze wypowiedzieć, ale wersja o podpaleniu wydaje się prawdopodobna, ponieważ splot działań Janusza G. mógł doprowadzić do pożaru, który naraził na niebezpieczeństwo mieszkańców i górników.”

I teraz mam problem ze zrozumieniem, jak to możliwe, że jednocześnie pożar nie stwarza zagrożenia dla zdrowia mieszkańców, a osobie, która może być za niego odpowiedzialna grozi 10 lat więzienia za sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.

Tym bardziej, że nie jest to jedyna taka sprawa, bo w np. kiedy płonęły opony w Trzebini było dokładnie to samo. Z jednej strony ogłaszano, że nie ma się czym martwić. Z drugiej dwie osoby usłyszały zarzuty spowodowania pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób. Można z tego wyciągnąć dwa wnioski.

Jeden taki, że te płonące opony i chemikalia rzeczywiście nie szkodzą zdrowiu, a zarzuty są stawiane pod publikę.

Drugi taki, że polskie państwo nie ma odwagi ogłosić w takiej sytuacji ewakuacji, bo boi się jak to będzie wyglądało w mediach.

Mnie wniosek drugi jest bliższy.

Tym bardziej, że  nabrałem ostatnio przekonania, iż nawet jakby nad Polską pojawił się taki grzyb:

 width=
Test nuklearny. Fot. The Official CTBTO Photost/Flickr

To pierwszym komunikatem służb, wojewody, WIOŚ, etc… byłoby:

„Nie ma żadnego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.”

***

Fot. Youtube serwisu 112 Polkowice. Na zdjęciu widać kadr z filmu, który został osadzony w tekście.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.