Udostępnij

Wojewoda ogłasza, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców. Prokurator stawia zarzuty sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia

27.07.2018

Na początku tygodnia w Jakubowie wybuchł pożar składowiska odpadów chemicznych.

Rzecz wyglądała raczej przerażająco, bo na miejscu znajdowały się beczki wypełnione toksyczną chemią, które pod wpływem temperatury wybuchały. Tak wydarzenia opisał portal TVN24.pl:

„Ogień był ogromny (składowisko zajmuje dwa hektary), czarne chmury widoczne były z odległości kilku kilometrów. Na niemal całym terenie składowano plastikowe pojemniki o różnej pojemności. Największe miały po tysiąc litrów. Wypełnione były m.in. olejami i rozpuszczalnikami. Pod wpływem temperatury po prostu wybuchały.”

Można zresztą zobaczyć samemu, bo wszystko nagrał portal Polkowice112.pl.

Do tego rzecz działa się zaledwie o kilometr od wsi, w której mieszkają ludzie. W obrębie pożaru był też należący do KGHM szyb, w którym pracowali górnicy. Szybko okazało się jednak, że tych ostatnich ewakuowano, a zagrożenia dla mieszkańców Jakubowa nie ma. Trochę się zdziwiłem, kiedy się dowiedziałem,  że nie ma, bo gdyby kilometr ode mnie paliły się jakieś tony rozpuszczalników i innej chemii, to jednak bym się trochę o zdrowie bał. Uspokajał jednak sam wojewoda.

Robił to na Twitterze, pozując jednocześnie do efektownych zdjęć.

I nie była to pomyłka, chyba, że ktoś powtórzył swój błąd.


Zdziwiłem się więc bardzo, kiedy usłyszałem dziś, jakie zarzuty usłyszał człowiek zatrzymany w związku z tym pożarem. Janusza G., człowiek odpowiedzialny za to składowisko, usłyszał zarzut – cytując za Radiem Wrocław prokurator Lidię Tkaczyszyn – „popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu ludzi oraz mieniu wielkich rozmiarów w postaci pożaru i rozprzestrzeniania się substancji trujących i duszących.” Dalej dodano jeszcze: „Śledztwo trwa, bezpośrednia przyczyna pożaru wciąż jest badana. Prokuratura tłumaczy, że nie mogą się jeszcze wypowiedzieć, ale wersja o podpaleniu wydaje się prawdopodobna, ponieważ splot działań Janusza G. mógł doprowadzić do pożaru, który naraził na niebezpieczeństwo mieszkańców i górników.”

I teraz mam problem ze zrozumieniem, jak to możliwe, że jednocześnie pożar nie stwarza zagrożenia dla zdrowia mieszkańców, a osobie, która może być za niego odpowiedzialna grozi 10 lat więzienia za sprowadzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.

Tym bardziej, że nie jest to jedyna taka sprawa, bo w np. kiedy płonęły opony w Trzebini było dokładnie to samo. Z jednej strony ogłaszano, że nie ma się czym martwić. Z drugiej dwie osoby usłyszały zarzuty spowodowania pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób. Można z tego wyciągnąć dwa wnioski.

Jeden taki, że te płonące opony i chemikalia rzeczywiście nie szkodzą zdrowiu, a zarzuty są stawiane pod publikę.

Drugi taki, że polskie państwo nie ma odwagi ogłosić w takiej sytuacji ewakuacji, bo boi się jak to będzie wyglądało w mediach.

Mnie wniosek drugi jest bliższy.

Tym bardziej, że  nabrałem ostatnio przekonania, iż nawet jakby nad Polską pojawił się taki grzyb:

 width=
Test nuklearny. Fot. The Official CTBTO Photost/Flickr

To pierwszym komunikatem służb, wojewody, WIOŚ, etc… byłoby:

„Nie ma żadnego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.”

***

Fot. Youtube serwisu 112 Polkowice. Na zdjęciu widać kadr z filmu, który został osadzony w tekście.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.