Udostępnij

Wreszcie duży krok do przodu. "Czyste Powietrze" cieszy, ale wymaga mądrego wdrażania

19.09.2018

Od dziś można składać wnioski o dotację na docieplenie domów i wymianę starych kotłów i pieców („kopciuchów”). Rząd zapowiada, że na program Czyste Powietrze przeznaczy w ciągu najbliższych 10 lat ponad 100 miliardów złotych, a pieniądze trafią do Polaków potrzebujących wsparcia w modernizacji domów. Cieszę się z tego między innymi dlatego, że wiem, iż program nie byłby możliwy bez pięciu lat starań ludzi zaangażowanych w alarmy smogowe, którzy walczą o czyste powietrze w Polsce. I jest on także efektem ich, naszej pracy.
Ale cieszę się też dlatego, że wiem, iż jest niezbędny. Wieloletnich zaniedbań nie da się bowiem usunąć jedynie zakazami. Regulacyjny bat – choć w tym wypadku jest konieczny – wymaga także zapewnienia marchewki dla ludzi, którzy inaczej by go nie zaakceptowali lub z powodów finansowych nie byliby w stanie tego zrobić. Taką marchewką i pomocą ma być ten program.
Dzięki Czystemu Powietrzu z zimowego krajobrazu może zniknąć znacząca liczba dymiących kominów, a duża część polskich domów przestanie być wampirami energetycznymi pożerającymi ogromne ilości węgla, gazu i innych paliw. To ważne, bo z pięciu i pół miliona budynków jednorodzinnych w naszym kraju, ponad 70% ogrzewanych za pomocą dymiących „kopciuchów”. Podobnie duży jest odsetek budynków znajdujących się w złym stanie energetycznym.
Cieszę się więc z tego, że program jest, ale jednocześnie trzeba powiedzieć, że jest w nim co najmniej kilka błędów i niedoróbek, które wymagają szybkiej i mądrej reakcji. Z pewnością z czasem będzie się dało dostrzec ich jeszcze więcej, bo skala programu jest gigantyczna i potężne są choćby bariery biurokratyczne. Nie są to jednak błędy i niedoróbki, których nie da się usunąć.
Zaapelowałbym więc tylko, żeby nie bać się ich diagnozować i poprawiać.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.