Wreszcie duży krok do przodu. "Czyste Powietrze" cieszy, ale wymaga mądrego wdrażania

942
14
Podziel się:

Od dziś można składać wnioski o dotację na docieplenie domów i wymianę starych kotłów i pieców („kopciuchów”). Rząd zapowiada, że na program Czyste Powietrze przeznaczy w ciągu najbliższych 10 lat ponad 100 miliardów złotych, a pieniądze trafią do Polaków potrzebujących wsparcia w modernizacji domów. Cieszę się z tego między innymi dlatego, że wiem, iż program nie byłby możliwy bez pięciu lat starań ludzi zaangażowanych w alarmy smogowe, którzy walczą o czyste powietrze w Polsce. I jest on także efektem ich, naszej pracy.
Ale cieszę się też dlatego, że wiem, iż jest niezbędny. Wieloletnich zaniedbań nie da się bowiem usunąć jedynie zakazami. Regulacyjny bat – choć w tym wypadku jest konieczny – wymaga także zapewnienia marchewki dla ludzi, którzy inaczej by go nie zaakceptowali lub z powodów finansowych nie byliby w stanie tego zrobić. Taką marchewką i pomocą ma być ten program.
Dzięki Czystemu Powietrzu z zimowego krajobrazu może zniknąć znacząca liczba dymiących kominów, a duża część polskich domów przestanie być wampirami energetycznymi pożerającymi ogromne ilości węgla, gazu i innych paliw. To ważne, bo z pięciu i pół miliona budynków jednorodzinnych w naszym kraju, ponad 70% ogrzewanych za pomocą dymiących „kopciuchów”. Podobnie duży jest odsetek budynków znajdujących się w złym stanie energetycznym.
Cieszę się więc z tego, że program jest, ale jednocześnie trzeba powiedzieć, że jest w nim co najmniej kilka błędów i niedoróbek, które wymagają szybkiej i mądrej reakcji. Z pewnością z czasem będzie się dało dostrzec ich jeszcze więcej, bo skala programu jest gigantyczna i potężne są choćby bariery biurokratyczne. Nie są to jednak błędy i niedoróbki, których nie da się usunąć.
Zaapelowałbym więc tylko, żeby nie bać się ich diagnozować i poprawiać.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

14
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
AsslSylwiaJarekPiotrLulu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kinga
Gość
Kinga

Czy może Pan wskazać, wprost napisać, jakie to błędy i niedoróbki zawiera ten program?

Andrzej
Gość
Andrzej

Jednym z błędów jest to że nie stworzono sieci dystrubucji tej pomocy. Żeby skorzystać z dotacji Kowalski musi udać się do siedziby wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska (w stolicy województwa). Powinno być tak że wniosek może złożyć u siebie w urzędzie gminy, na poczcie, w zakładzie energetycznym czy w banku.

Kinga
Gość
Kinga

Wniosek można przesłać elektronicznie lub w wersji papierowej za pośrednictwem poczty. Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania dotacji nie jest to chyba duża przeszkoda dla “Kowalskiego”?

Andrzej
Gość
Andrzej

Tak to prawda, wnioski można składać elektornicznie. I bardzo dobrze. Ale to nie zastąpi kanałów dystrybucji o których piszę. Dystrybucja musi być jak najbliżej beneficjenta.

Marek
Gość
Marek

Jeżeli mówimy o najbiedniejszych Polakach, to wyobrażam sobie, że Ci nie będą w stanie skorzystać z wersji elektronicznej. Dlatego Pan Andrzej ma rację.

Sylwia
Gość
Sylwia

Samo wypełnienie wniosku a dla analogowych sam formularz będzie nie do zdobycia jak jedynie w siedzibie WFOŚiGW będzie stanowiło ultra wyzwanie z oszacowaniem kosztów nie mówiąc o przeprowadzeniu wcześniejszego audytu energetycznego, który figuruje jako jeden z kroków do otrzymania dotacji/pożyczki. To nie jest program skierowany do straszych i ubogich. A zamożniejsi czyli z dochodami >1600 pln per capita mogą liczyć na pomoc do 30% kosztów….bez szału.

Magda
Gość
Magda

A co z „z nowo budowanymi” domami, kiedy będzie można liczyć na dotacje do ekologicznego ogrzewania?

Andrzej
Gość
Andrzej

Nowo budowane domy też mogą korzystać z programu Czyste Powietrze.

Jarek
Gość
Jarek

Można prosić o rozwinięcie tematu nowobudowanych domów. Jestem na etapie kończenia projektu, na co będę mógł zdobyć dofinansowanie?

Stan
Gość
Stan

Hi_Andrzej, przyjmij Najlepsze Pozdrowienia!

Andrzej
Gość
Andrzej

Pozdrawiam również 🙂

Lulu
Gość

I”ll be sure to pray for you and the Awana program.

Piotr
Gość

Czy z programu mogą skorzystać właściciele kamienic?
Piotr
Pleszewski AS

Assl
Gość
Assl

Kolejny program wydmuszka. Ten kto potrafi liczyć dojdzie do wniosku, że bez dotacji wyjdzie taniej.