Wreszcie duży krok do przodu. "Czyste Powietrze" cieszy, ale wymaga mądrego wdrażania

135
14
Podziel się:

Od dziś można składać wnioski o dotację na docieplenie domów i wymianę starych kotłów i pieców („kopciuchów”). Rząd zapowiada, że na program Czyste Powietrze przeznaczy w ciągu najbliższych 10 lat ponad 100 miliardów złotych, a pieniądze trafią do Polaków potrzebujących wsparcia w modernizacji domów. Cieszę się z tego między innymi dlatego, że wiem, iż program nie byłby możliwy bez pięciu lat starań ludzi zaangażowanych w alarmy smogowe, którzy walczą o czyste powietrze w Polsce. I jest on także efektem ich, naszej pracy.
Ale cieszę się też dlatego, że wiem, iż jest niezbędny. Wieloletnich zaniedbań nie da się bowiem usunąć jedynie zakazami. Regulacyjny bat – choć w tym wypadku jest konieczny – wymaga także zapewnienia marchewki dla ludzi, którzy inaczej by go nie zaakceptowali lub z powodów finansowych nie byliby w stanie tego zrobić. Taką marchewką i pomocą ma być ten program.
Dzięki Czystemu Powietrzu z zimowego krajobrazu może zniknąć znacząca liczba dymiących kominów, a duża część polskich domów przestanie być wampirami energetycznymi pożerającymi ogromne ilości węgla, gazu i innych paliw. To ważne, bo z pięciu i pół miliona budynków jednorodzinnych w naszym kraju, ponad 70% ogrzewanych za pomocą dymiących „kopciuchów”. Podobnie duży jest odsetek budynków znajdujących się w złym stanie energetycznym.
Cieszę się więc z tego, że program jest, ale jednocześnie trzeba powiedzieć, że jest w nim co najmniej kilka błędów i niedoróbek, które wymagają szybkiej i mądrej reakcji. Z pewnością z czasem będzie się dało dostrzec ich jeszcze więcej, bo skala programu jest gigantyczna i potężne są choćby bariery biurokratyczne. Nie są to jednak błędy i niedoróbki, których nie da się usunąć.
Zaapelowałbym więc tylko, żeby nie bać się ich diagnozować i poprawiać.

Podziel się:

14 comments

  • Andrzej 19 Wrzesień, 2018 pm 30 20: 05 Odpowiadać

   Jednym z błędów jest to że nie stworzono sieci dystrubucji tej pomocy. Żeby skorzystać z dotacji Kowalski musi udać się do siedziby wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska (w stolicy województwa). Powinno być tak że wniosek może złożyć u siebie w urzędzie gminy, na poczcie, w zakładzie energetycznym czy w banku.

   • Kinga 19 Wrzesień, 2018 pm 30 21: 05

    Wniosek można przesłać elektronicznie lub w wersji papierowej za pośrednictwem poczty. Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania dotacji nie jest to chyba duża przeszkoda dla “Kowalskiego”?

   • Andrzej 20 Wrzesień, 2018 am 30 06: 56

    Tak to prawda, wnioski można składać elektornicznie. I bardzo dobrze. Ale to nie zastąpi kanałów dystrybucji o których piszę. Dystrybucja musi być jak najbliżej beneficjenta.

   • Marek 20 Wrzesień, 2018 am 30 09: 06

    Jeżeli mówimy o najbiedniejszych Polakach, to wyobrażam sobie, że Ci nie będą w stanie skorzystać z wersji elektronicznej. Dlatego Pan Andrzej ma rację.

   • Sylwia 2 Listopad, 2018 pm 30 19: 21

    Samo wypełnienie wniosku a dla analogowych sam formularz będzie nie do zdobycia jak jedynie w siedzibie WFOŚiGW będzie stanowiło ultra wyzwanie z oszacowaniem kosztów nie mówiąc o przeprowadzeniu wcześniejszego audytu energetycznego, który figuruje jako jeden z kroków do otrzymania dotacji/pożyczki. To nie jest program skierowany do straszych i ubogich. A zamożniejsi czyli z dochodami >1600 pln per capita mogą liczyć na pomoc do 30% kosztów….bez szału.

   • Jarek 8 Październik, 2018 pm 31 20: 06

    Można prosić o rozwinięcie tematu nowobudowanych domów. Jestem na etapie kończenia projektu, na co będę mógł zdobyć dofinansowanie?

Czy zgadzasz się z autorem?