Wrocław: korzystasz z OZE? Nie zapłacisz podatku od nieruchomości

1596
0
Podziel się:
wrcław fotowoltaika

Prezydent Wrocławia chce podtrzymania ulg podatkowych dla mieszkańców korzystających z OZE. Miasto ułatwi też życie osobom zastanawiającym się nad instalacją fotowoltaiki na swoim dachu. Na interaktywnej mapie będzie można sprawdzić, gdzie założenie paneli najbardziej się opłaca.

Losy ulgi rozstrzygną się w najbliższy piątek. Wtedy o dalszym wsparciu dla właścicieli mieszkań zasilanych zieloną energią dyskutować będą miejscy radni. Na korzyści mogą liczyć osoby korzystające z instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, gruntowego wymiennika ciepła, rekuperatora lub pompy ciepła.

Mieszkańcy mają być całkowicie zwolnieni z podatku od nieruchomości. Według projektu uchwały, wnioski o takie wsparcie będzie można składać do 2023 roku. Podatnicy mają być zwolnieni z opłat na okres maksymalnie pięciu lat. Możliwość tę będą mieli mieszkańcy, którzy na instalację zielonych źródeł energii wydali przynajmniej 15 tysięcy złotych.

Czytaj również: Spółdzielnia mieszkaniowa zrobiła elektrownię słoneczną na dachach bloków. Efekty przeszły oczekiwania

To przedłużenie pilotażu projektu, trwającego do grudnia 2020. Nowe prawo ma być bardziej przyjazne dla wrocławian. Do tej pory mogli złożyć wnioski dotyczące ulgi jedynie do końca roku, w trakcie którego zainstalowali OZE. Z projektu nowej uchwały usunięto ten warunek.

– Okazywało się (…), że część podatników nie była w stanie złożyć potrzebnych dokumentów – przyznaje Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

– Chcemy umożliwić naszym mieszkańcom korzystanie z możliwości zwolnienia po to, by wspierać inwestycje związane z niskoemisyjnymi źródłami energii – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Przy okazji uprościmy możliwość wnioskowania, nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych zgód. Uznajemy również, że środki pochodzące z kredytów i pożyczek mogą być zaliczane do tzw. nakładów własnych – dodaje prezydent.

Miasto zachęca też do sprawdzenia nasłonecznienia swojego dachu. Można do tego wykorzystać mapę potencjału solarnego miasta. Dzięki niej mieszkańcy mogą sprawdzić, ile energii mogłaby wyprodukować ich instalacja fotowoltaiczna.

Źródło zdjęcia: Creative Travel Projects / Shutterstock

Podziel się: