Udostępnij

Wrocław ogłosi stan alarmu klimatycznego

06.09.2019

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zadeklarował, że podczas następnej sesji rady miasta zostanie ogłoszony stan alarmu klimatycznego. O tym, co poprzedziło deklarację prezydenta, informuje wrocławski Extinction Rebellion:

Działający we Wrocławiu od kilku miesięcy ruch obywatelski Extinction Rebellion przedłożył  w lipcu swoje postulaty Prezydentowi i radnym Wrocławia w postaci listu podpisanego przez 43 wrocławskie organizacje. W ciągu ostatnich dwóch tygodni odbyły się spotkania przedstawicieli Extinction Rebellion z wiceprezydentem Adamem Zawadą, urzędnikami oraz – ostatnie poniedziałkowe – z Prezydentem Jackiem Sutrykiem. Efektem tych spotkań jest wczorajsza deklaracja Prezydenta o ogłoszeniu alarmu klimatycznego we Wrocławiu. Stanowisko w tej sprawie ma być uchwalone podczas następnej sesji rady miejskiej.

– Konsekwencje negatywnych zmian klimatu postępujących na naszej planecie odczuwamy coraz silniej. Bezsporny jest fakt, że człowiek jest najważniejszych czynnikiem przyczyniającym się do tego, że średnia temperatura na Ziemi rośnie, topnieją wieczne zmarzliny, a kolejne obszary świata pustynnieją – mówił Sutryk podczas sesji. – Dziś nie ma dla nikogo usprawiedliwienia, a odpowiedzialność za klimat spoczywa na każdym z nas.

Podczas wrześniowej sesji rady uchwalono również apel do rządu o Wyjątkowy Stan Klimatyczny – co również było postulatem zawartym w liście organizacji do Prezydenta. Inne miasta poprzestały na takim apelu, tym bardziej warta odnotowania jest wola władz Wrocławia do ogłoszenia alarmu i – co za tym idzie – przyjęcia swojej odpowiedzialności za działania wobec kryzysu klimatycznego.

Agata Tannenberg-Ratajczak  (XR): „Doceniamy deklarację Prezydenta, który oświadczył, że jesteśmy „po tej samej stronie”. Wśród urzędników nikt nie neguje przyczyn i konsekwencji zmian klimatycznych. To dla nas bardzo ważne. Alarm klimatyczny odnosi się do naszego pierwszego postulatu »Mówcie prawdę«. Świadomość problemu jest początkiem działania. Mamy nadzieję, że za tą świadomością pójdzie zmiana w sposobie funkcjonowania magistratu i przeformułowanie polityk miejskich oraz hierarchii celów. Alarm klimatyczny jest ważny, ale na tym nie poprzestajemy – domagamy się nowej strategii miasta wobec kryzysu klimatycznego oraz powołania paneli obywatelskich, które dadzą władzy mandat do przeprowadzenia szybkich i koniecznych działań.”

Magistrat zdradził również, że prowadzi prace nad pierwszym panelem obywatelskim we Wrocławiu. Ma on zostać jednak poświęcony w pierwszej kolejności problematyce transportu.Prezydent Wrocławia bronił strategicznych dokumentów miejskich i podjętych przez magistrat działań, które według niego składają się na „kompleksowy program ochrony klimatu”. Extinction Rebellion, podobnie jak ruchy miejskie, uznaje te dokonania za dalece niewystarczające wobec skali zagrożeń klimatycznych i czekających nas wyzwań.

Źródło: Informacja prasowa XR Wrocław. Fot. Katarzyna Sałata.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.