Udostępnij

Wrocław także rezygnuje z plastiku. Za to w Katowicach się nie da, bo prawo nie pozwala

25.04.2019

Coraz więcej polskich miast rezygnuje z używania plastiku. Już niedługo w urzędach w Wałbrzychu, Gdyni czy Sosnowcu nie znajdziemy plastikowych talerzy, kubków, mieszadeł czy słomek. Teraz do tej listy dołączył Wrocław. Odwrotna sytuacja jest w Katowicach – tam wiceprezydent miasta uważa, że ograniczanie zużycia plastiku jest niezgodne z prawem.

We Wrocławiu w odstawkę pójdą butelki plastikowe, jednorazowe sztućce i talerzyki, ale też gadżety promujące miasto. Obowiązywać będzie nie tylko w samym urzędzie miejskim, ale też w szkołach, miejskich spółkach, instytucjach kultury czy bibliotekach.

Zakaz wejdzie w życie, kiedy wygasną wszystkie obowiązujące umowy z dostawcami wody czy kateringu.

Również na imprezach organizowanych przez miasto ma być mniej plastiku niż do tej pory. Podczas półmaratonu woda będzie podawana w papierowych kubkach, a w trakcie festiwalu kulinarnego „Europa na  widelcu” wykorzystane zostaną jadalne sztućce.

Jednocześnie Wrocław promuje ponowne używanie przedmiotów. Stworzono mapę, na której można znaleźć m.in. miejsca, w których można oddać książki, zabawki czy ubrania. W mieście działają już lodówki społeczne, a restauracje, które wdrożą zasady „zero waste” będą otrzymywały specjalne certyfikaty.

Wydaje się, że lista miast zakazujących plastiku będzie się wydłużać. Nie wszędzie jednak sprawa jest tak prosta.

Z pozytywnego trendu wyłamały się Katowice.

Pod koniec marca pięciu katowickich radnych – Patryk Białas, Beata Bala, Dawid Durał, Magdalena Wieczorek i Łukasz Borkowski – zwróciło się z prośbą do prezydenta Marcina Krupy o zakaz używania plastiku na miejskich imprezach. „Celem wprowadzenia zakazu (…) jest obniżenie ilości produkowanego plastiku, podniesienie świadomości i zachęcanie społeczeństwa do używania naczyń wielokrotnego użytku. W czasie wydarzeń publicznych produkowane są duże ilości jednorazowego plastiku, który często jest roznoszony przez wiatr tworząc zagrożenie dla morskiej i lądowej fauny oraz zanieczyszczając środowisko” – czytamy w interpelacji.

Radni zaproponowali, żeby sztućce, talerze i kubki plastikowe były zastąpione zamiennikami biodegradowalnymi. Zauważyli również, że warto byłoby poinformować mieszkańców, gdzie takie ekologiczne kubeczki i tacki należy wyrzucać.

Władze miasta sprawę widzą inaczej.

W odpowiedzi wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba pisze, że taki zakaz nie ma umocowania prawnego. Powołuje się na ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1996 roku, w której o zakazaniu plastikowych talerzy nie ma ani słowa. W związku z tym wiceprezydent uważa, że „(…) umieszczenie [zakazu] w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Katowice zostanie odrzucone przez służby nadzoru prawnego wojewody”.

W dalszej części odpowiedzi nie odwołuje się już do zakazu używania plastiku, tylko dorzuca kilka informacji dotyczących imprez masowych.

Takich jak:

  • na imprezach masowych można sprzedawać napoje o zawartości maksymalnie 3,5 proc. alkoholu
  • alkohol nie może być podawany w twardym opakowaniu, np. z metalu
  • na imprezy nie można wnosić materiałów wybuchowych
  • na imprezach masowych trzeba przestrzegać bezpieczeństwa

Podsumowując – w swoim piśmie (zajmującym prawie całą stronę A4) władze Katowic skomentowały propozycję zakazu używania plastiku w dwóch zdaniach.

Dziwne – w Sosnowcu się dało. Siedem kilometrów dalej już się nie da.

Zdjęcie: prasetyobie/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.