Udostępnij

Wrocławscy „rebelianci” domagają się klimatycznego stanu wyjątkowego i panelu obywatelskiego o klimacie

12.07.2019

W piątek aktywiści z wrocławskiego Extinction Rebellion złożyli na ręce prezydenta Jacka Sutryka, a także rady miejskiej, list dotyczący kryzysu klimatycznego. Apelują w nim o natychmiastowe podjęcie działań przez miasto – ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego i organizację panelu obywatelskiego. Pod listem podpisało się również kilkadziesiąt lokalnych organizacji i ruchów społecznych, m.in. Dolnośląski Alarm Smogowy i Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko-Unia”, a także przedstawiciele środowisk naukowych.

W piątkowy poranek grupa przedstawicieli Extinction Rebellion pojawiła się na wrocławskim rynku, by wręczyć rządzącym list podpisany przez lokalnych aktywistów oraz naukowców.

W dokumencie odwołano się do naukowych ustaleń na temat przyczyn zmian klimatycznych, a także ich katastrofalnych skutków – m.in. stanowiska IPCC. W związku z nimi – jak zaznaczają sygnatariusze listu – konieczna jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do poziomu zerowego netto, do 2025 roku.

Wrocław musi ogłosić wyjątkowy stan klimatyczny i zacząć natychmiast działać. Składamy u pana Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk list w tej sprawie, bo nadszedł w końcu czas na działanie.

Opublikowany przez Extinction Rebellion Wrocław Czwartek, 11 lipca 2019

 

W tym kontekście podpisani pod listem domagają się od władz Wrocławia natychmiastowych działań – ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego, a także organizacji panelu obywatelskiego, dotyczącego problemu zmian klimatu.

Ponadto, aktywiści zaprosili włodarzy miasta na kolejne wydarzenie z cyklu Die-In. Odbędzie się ono 23 lipca, na wrocławskim rynku.

Na kilka dni przed wydarzeniem, w walkę o sprawę klimatu zaangażowano także słynne wrocławskie krasnale:

 

Z pełną treścią listu można zapoznać się tutaj.

Źródło i zdjęcia: XR Wrocław

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.