Wrocławscy „rebelianci” domagają się klimatycznego stanu wyjątkowego i panelu obywatelskiego o klimacie

Podziel się:
Wrocławskie ruchy społeczne domagają się wyjątkowego stanu klimatycznego i panelu obywatelskiego o klimacie

W piątek aktywiści z wrocławskiego Extinction Rebellion złożyli na ręce prezydenta Jacka Sutryka, a także rady miejskiej, list dotyczący kryzysu klimatycznego. Apelują w nim o natychmiastowe podjęcie działań przez miasto – ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego i organizację panelu obywatelskiego. Pod listem podpisało się również kilkadziesiąt lokalnych organizacji i ruchów społecznych, m.in. Dolnośląski Alarm Smogowy i Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko-Unia”, a także przedstawiciele środowisk naukowych.

W piątkowy poranek grupa przedstawicieli Extinction Rebellion pojawiła się na wrocławskim rynku, by wręczyć rządzącym list podpisany przez lokalnych aktywistów oraz naukowców.

W dokumencie odwołano się do naukowych ustaleń na temat przyczyn zmian klimatycznych, a także ich katastrofalnych skutków – m.in. stanowiska IPCC. W związku z nimi – jak zaznaczają sygnatariusze listu – konieczna jest redukcja emisji gazów cieplarnianych do poziomu zerowego netto, do 2025 roku.

Wrocław musi ogłosić wyjątkowy stan klimatyczny i zacząć natychmiast działać. Składamy u pana Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk list w tej sprawie, bo nadszedł w końcu czas na działanie.

Opublikowany przez Extinction Rebellion Wrocław Czwartek, 11 lipca 2019

 

W tym kontekście podpisani pod listem domagają się od władz Wrocławia natychmiastowych działań – ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego, a także organizacji panelu obywatelskiego, dotyczącego problemu zmian klimatu.

Ponadto, aktywiści zaprosili włodarzy miasta na kolejne wydarzenie z cyklu Die-In. Odbędzie się ono 23 lipca, na wrocławskim rynku.

Na kilka dni przed wydarzeniem, w walkę o sprawę klimatu zaangażowano także słynne wrocławskie krasnale:

 

Z pełną treścią listu można zapoznać się tutaj.

Źródło i zdjęcia: XR Wrocław

Podziel się: