Udostępnij

Wrocławska mapa zero-waste się rozrasta. Pokazuje, gdzie naprawić buty, wymienić ubrania i książki

23.01.2024

Już 150 punktów widać na interaktywnej mapie warsztatów rzemieślniczych, lodówek społecznych i miejsc wymiany używanych zabawek czy ubrań. Powstała w ramach akcji „Wrocław nie marnuje”. Urząd miasta stawia na zero-waste. Dlatego wodociągi zamontują źródełka czystej kranówki w szkołach, a uczniowie będą mogli wziąć udział w ekologicznych lekcjach.

Mapa pokazuje, gdzie można łatwo naprawić buty i wymienić starsze, ale nadające się do użycia ubrania. Znajdziemy na niej również skrzynki bookcrossingowe, czyli miejsca wymiany książek. Jak podaje miasto, przez rok mieszkańcy pozostawili i odebrali ich już 700. Na mapie można również wyszukać lodówki społeczne, gdzie wrocławianie mogą podzielić się jedzeniem, które inaczej by wyrzucili.

 class=

„W ramach akcji >>Wrocław nie marnuje<< chcemy pokazać mieszkańcom, że wielu rzeczom można dać drugie życie” – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. 

Czytaj również: Pływające ogrody zazielenią polskie miasta? Te, które już powstały, podbijają serca mieszkańców

Miasto przygotowuje również 10 scenariuszy zajęć, które będą mogli wykorzystać nauczyciele podczas lekcji biologii czy godziny wychowawczej. Wszystkie będą opowiadać o życiu w myśl zasad zero-waste. W zajęciach będą mogli wziąć też udział eksperci współpracujący z magistratem. Uczniowie skorzystają również z 11 źródełek czystej kranówki, co pozwoli ograniczyć zużycie plastikowych butelek.

To nie koniec ekologicznych nowości we Wrocławiu. Z Urzędu Miasta zniknęły klasyczne dystrybutory wody. Pracownicy korzystają teraz z nowoczesnych automatów, podłączonych bezpośrednio do sieci wodociągowych. Dzięki temu magistrat mógł zrezygnować z dostaw kilkulitrowych baniaków z wodą i zaoszczędzić około 5 ton plastiku rocznie.

Źródło zdjęcia: Kiev.Victor / Shutterstock





Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.