Udostępnij

Będzie wsparcie poszkodowanych w Czystym Powietrzu. Nie wiadomo jakie

16.07.2025

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na spotkaniu z dziennikarzami opowiedział o planie na kryzys w Programie Czyste Powietrze. Zapowiedziano poszukiwanie odpowiednich narzędzi oraz to, że „wkrótce zostanie zaprezentowany pakiet rozwiązań”. Konkrety jednak nie padły. Trwa też przepychanka międzyresortowa o to, kto ma ostatecznie znaleźć rozstrzygnięcie sytuacji.

Tąpnięcie zainteresowania programem dotacyjnym Czyste Powietrze to kolejny kryzys, z którym boryka się koalicja rządząca. Oprócz słabego zainteresowania (7-krotny spadek względem analogicznego okresu ub. roku) dochodzi kwestia nadużyć. Część beneficjentów padło ofiarą nieuczciwych firm, a dziś NFOŚiGW puka do ich drzwi domagając się zwrotu pieniędzy. Pieniędzy, których nigdy na oczy nie widzieli, ponieważ te trafiały bezpośrednio do nieuczciwych firm w ramach tzw. prefinansowania.

Władze Funduszu zabrały głos w sprawie we wtorek 14 lipca. Stało się to po kilku tygodniach publicznej debaty i zwracania uwagi NFOŚiGW (który jest operatorem programu), że ta sytuacja to podwójne karanie już i tak oszukanych, które będzie prowadziło do ludzkich dramatów.

We wtorek dowiedzieliśmy się, że trwają międzyresortowe prace nad pakietem rozwiązań dla poszkodowanych beneficjentów Programu Czyste Powietrze. Bierze w nich udział NFOŚiGW. Rozwiązania dla oszukanych będą rezultatem wspólnych działań resortu klimatu i środowiska (MKiŚ), Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratury Krajowej. NFOŚiGW apeluje, żeby poszkodowani zgłaszali się do odpowiednich organów ścigania.

W poniedziałek Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa NFOŚiGW, podczas spotkania z dziennikarzami poinformowała, że osoby, które zostały oszukane, np. przez nierzetelnych wykonawców, i grozi im zwrot pozyskanych dotacji z Programu Czyste Powietrze, będą mogły liczyć na pomoc państwa. Zapowiedziała, że wkrótce zaprezentowany będzie stosowny pakiet rozwiązań. Z jej wypowiedzi wynika, że windykacja środków od poszkodowanych beneficjentów będzie zawieszona.

„Pakiet to klapa. NFOŚiGW nie ma pomysłu jak pomóc pokrzywdzonym”

– Pakiet dla poszkodowanych to klapa – mówi SmogLabowi Andrzej Guła, inicjator i współzałożyciel Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). – To pokazuje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie ma żadnego pomysłu, jak pomóc ludziom pokrzywdzonym.

– Fundusz mówi, że zachęca beneficjentów, żeby zgłaszali oszustwa do prokuratury. Świetnie, powinni je zgłaszać. Natomiast to jest trochę tak, jakby powiedzieć beneficjentom bujajcie się z tym sami. My chcielibyśmy i apelujemy, żeby NFOŚiGW czym prędzej uruchomił Centrum Pomocy pokrzywdzonym beneficjentom i specjalną infolinię. NFOŚiGW odnosi się do tego i twierdzi, że nie ma takiej potrzeby, bo jest ogólna infolinia dla wszystkich beneficjentów. To jest skandal – mówi Guła.

Przypomnijmy – po tym, jak w listopadzie 2024 roku NFOŚiGW niespodziewanie zawiesił Program Czyste Powietrze, uruchomił go ponownie końcem marca. Tym razem w nowej odsłonie, która miała chronić beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami. Po nieprawidłowościach, które wyszły na jaw, zaufanie społeczeństwa zostało naruszone. To prawdopodobnie z tego powodu spadła liczba wniosków o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła.

Jak informuje NFOŚiGW, w naborze trwającym od 31 marca liczba złożonych wniosków na dzień 10 lipca wynosiła 14 tys. na 803 mln zł.

Tąpnięcie w zainteresowaniu Czystym Powietrzem. Ministerstwo nie widzi problemu

Jak pisaliśmy na łamach SmogLabu, PAS sprawdził ile wniosków do Programu Czyste Powietrze złożono w pierwszych trzech miesiącach po jego wznowieniu. Jest to aż siedmiokrotnie mniej niż w analogicznym okresie 2024 roku. Organizacja podkreśla, że mamy do czynienia z najpotężniejszym kryzysem w walce ze smogiem, jaki obserwujemy od wielu lat i przypomina, że walka o czyste powietrze i termomodernizację polskich gospodarstw to element umowy koalicyjnej.

Ze wspomnianych odpowiedzi wynika, że w okresie od 31 marca do 30 czerwca 2025 roku złożono zaledwie 11 160 wniosków. Dla przykładu w analogicznym okresie 2024 roku liczba ta wyniosła 78 326, a w analogicznym okresie 2023 roku – 54 109. 

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie widzą problemu w tąpnięciu zainteresowania programem. – Nowa odsłona programu działa dopiero od trzech miesięcy, ale obserwowane dane już wskazują na systematyczny wzrost zainteresowania z tygodnia na tydzień. Początkowy spadek liczby wniosków jest zjawiskiem przejściowym i naturalnym po wprowadzeniu nowych, bardziej wymagających zasad (takich jak obowiązek wykonania audytu energetycznego), które ograniczają możliwości nadużyć – czytamy w odpowiedzi na pytania prasowe SmogLabu, które zadaliśmy w Ministerstwie.

Stawiamy na jakość wniosków, a nie na ich liczbę. Naszym celem jest, aby dofinansowywane inwestycje były trwałe, efektywne i realnie przyczyniały się do poprawy jakości powietrza oraz obniżenia kosztów ogrzewania dla gospodarstw domowych – przekonują w resorcie klimatu dodając, że „strategicznym celem nie jest wyłącznie zwiększenie liczby wniosków, ale przede wszystkim trwała poprawa jakości powietrza w Polsce oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania dla tysięcy gospodarstw domowych”.

Przedstawiciele Pauliny Hennig-Kloski mówią nam, że „krytyka Polskiego Alarmu Smogowego opiera się na analizie krótkoterminowych danych. Tymczasem działania NFOŚiGW mają na celu zapewnienie trwałości, wiarygodności i skuteczności programu Czyste Powietrze w dłuższej perspektywie”.

Przy obecnym tempie ta perspektywa jest jednak bardzo długa. A dokładniej, jeśli tempo wymiany kopciuchów się utrzyma, to zajmie to ok. czterech dekad. Tymczasem każdego roku z powodu trującego powietrza przedwcześnie umiera ok. 40 tys. Polek i Polaków (według bardziej zachowawczych danych).

„Bez rozwiązań legislacyjnych nie przebrniemy przez to”

Samo rekomendowanie poszczególnym wojewódzkim funduszom, żeby wstrzymały windykację, znaczy zdaniem Andrzeja Guły niewiele.  – Fundusze posłuchają, albo nie posłuchają. To tylko rekomendacja. Jestem przerażony tym, co się dzieje. Jestem bardzo rozczarowany, że nie usłyszeliśmy konkretnych rozwiązań.

– Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. To jest niebywałe, jak szybko zniszczono zaufanie społeczne do tego ogromnie ważnego programu społecznego. Programu, który już przynosi efekty, bo nie możemy zapominać, że setki tysięcy gospodarstw domowych skorzystały z Czystego Powietrza. Dzięki temu my się teraz cieszymy lepszym powietrzem, a te gospodarstwa domowe także niższymi rachunkami za ogrzewanie. Wszystko zniszczono przez zupełnie niefrasobliwe podejście – mówi SmogLabowi.

Słowa Guły potwierdza sam NFOŚiGW, przedstawiając statystyki od momentu uruchomienia programu w 2018 roku. Do końca maja 2025 roku złożono ponad milion wniosków na zawrotną kwotę 38 miliardów złotych.

Pakiet rozwiązań pomocowych dla oszukanych jest według Funduszu niezbędny. – Bez rozwiązań legislacyjnych nie przebrniemy przez to – powiedział Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. To oznacza, że według stanowiska Funduszu konieczna jest interwencja na poziomie ustawowym. A to może być bardzo długi proces.

Andrzej Guła zaleca jak najszybsze zajęcie się grupą pokrzywdzonych w sposób zorganizowany oraz systemowy. – A pomysłu na to nie ma. Poza tym Fundusz po raz pierwszy powiedział, że tej pomocy się nie da zrealizować bez zmiany przepisów. Bo zgodnie z przepisami, rzeczywiście windykacji podlegają ci pokrzywdzeni beneficjenci. Pamiętajmy też, że historia nie jest nowa, bo te problemy rozpoczęły się po reformie Programu, którą wprowadziła minister Moskwa w lecie 2022 roku.

Grupa poszkodowanych, o której mowa, to osoby korzystające z najwyższego poziomu dofinansowania. Guła wyjaśnia: – Tylko tam pojawiły się te problemy na masową skalę. Wyłudzenia były już na końcu, ale wcześniej: zawyżane rachunki, zawyżane dotacje, zła jakość świadczonych usług. To w tej grupie korzystającej z najwyższych dotacji pojawiły się firmy-naganiacze, oferujące „dotację za darmo plus telewizor w bonusie”. Beneficjentom wyłączały się wszystkie alerty bezpieczeństwa.

Marna pociecha?

– Mało tego, te wszystkie patologie zaczęły się wtedy, natomiast Narodowy Fundusz już na początku 2024 roku miał pełną wiedzę, co się dzieje. Gdyby wtedy słuchał alarmistycznych głosów, że takie praktyki mają miejsce, to dzisiaj wielu tych windykacji by nie było – tłumaczy współzałożyciel PAS i dodaje: – Mówiliśmy, że trzeba było szybko naprawiać program, a nie go wstrzymywać. Przez cały 2024 rok nabrano najprawdopodobniej wniosków nawet na około 10 miliardów złotych w tej grupie najbardziej narażonej na nieuczciwe praktyki. Temu można było zapobiec.

W niedawnej rozmowie z PAP wiceprezes NFOŚiGW informował, że do prokuratury i policji wpłynęło ok. 270 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości w realizacji Programu Czyste Powietrze.

Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) na swoim koncie w serwisie X napisał: – Od kilku dni wzywam MKiŚ i NFOŚiGW do prostego komunikatu do oszukanych beneficjentów w „Czystym Powietrzu”. Jak dodał: To nie jest rozwiązanie, to zawieszenie problemu.

– Po dzisiejszej konferencji oczekiwałbym, że nie będą mówić, „pracujemy, szukamy pomysłu”, tylko przedstawią to, co chcą zrobić, żeby tym ludziom pomóc. Bo im trzeba pomóc. To, co proponują, jest marną pociechą dla beneficjentów – podsumowuje Andrzej Guła.

Autor

Klaudia Urban

Zastępczyni redaktora naczelnego SmogLabu. Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Z portalem związana od 2021 roku. Wcześniej redaktorka Odpowiedzialnego Inwestora. Pisze głownie o zdrowiu, żywności, lasach, gospodarce odpadami i zielonych inwestycjach.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Zastępczyni redaktora naczelnego SmogLabu. Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Z portalem związana od 2021 roku. Wcześniej redaktorka Odpowiedzialnego Inwestora. Pisze głownie o zdrowiu, żywności, lasach, gospodarce odpadami i zielonych inwestycjach.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Współzałożyciel SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.