Wspólna akcja Kanarka, MJN i PAS: Dobrze się składa, bo masz wpływ!

2440
0
Podziel się:
Kanarek

Dobrze się składa, bo masz wpływ! to akcja towarzysząca odsłonie nowej, opracowanej z Miasto Jest Nasze i Polskim Alarmem Smogowym, funkcjonalności Kanarka – aplikacji monitorującej jakość powietrza w mieście. W udostępnionej dziś, tuż przed rozpoczęciem sezonu smogowego, aktualizacji użytkownicy zyskują możliwość społecznego zaangażowania się i podjęcia działań na rzecz walki ze smogiem. Projekt wspiera czworo popularnych influencerów, których nazwiska będą podawane co tydzień. Pierwszym z ambasadorów jest Artur Kurasiński, twórca internetowy i działacz, znany ze swojego zaangażowania w walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie.  

Kanarek to popularna, działająca od 2016 rokuaplikacja monitorująca jakość powietrza. Jej twórca Michał Tajchert na pomysł współpracy z NGO wpadł podczas poszukiwania dróg rozwoju dla aplikacji. Zależało mu na tym, by użytkownicy, którzy obserwują dane udostępniane przez aplikację, mogli podejmować konkretne działania na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. Na pilotażowym, ruszającym dziś etapie, dzięki współpracy Kanarka z Miasto Jest Nasze i Polskim Alarmem Smogowym, osoby korzystające z aplikacji zyskują możliwość podejmowania działań w Warszawie, a także zyskują dostęp do listy rekomendacji i bazy wiedzy. 

Jak to działa

Nowa funkcjonalność Kanarka daje użytkownikom możliwość zaangażowania się w wytypowane przez Miasto Jest Nasze i Polski Alarm Smogowy, istotne z punktu widzenia Warszawy i jej mieszkańców akcje – petycje, protesty i inne działania. Ich celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza w stolicy, m.in. poprzez rozwój infrastruktury rowerowej i komunikacji miejskiej, powiększenie strefy płatnego parkowania, wprowadzenie strefy niskiej emisji komunikacyjnej (LEZ) itp. 

Dodatkowo w aplikacji znajduje się przygotowany przez organizacje, na bieżąco aktualizowany, zbiór wiedzy i rekomendacji, uwrażliwiających na kwestie klimatu.

Dla kogo jest Kanarek

Jeszcze parę lat temu monitorowanie jakości powietrza było pewną ekstrawagancją. Przy wzroście liczby aut w mieście i pogarszających się drastycznie wskaźnikach zanieczyszczenia, staje się dla mieszkańców codziennością.

Jak mówi autor aplikacji Michał Tajchert – Obserwujemy, że Kanarek wybierany jest zarówno przez osoby sporadycznie, sezonowo interesujące się tematem smogu, jak i osoby biegłe w temacie, którym zależy na dodatkowych opcjach i ustawieniach. Najaktywniejsze grupy użytkowników aplikacji to osoby aktywnie trenujące na zewnątrz, rodzice oraz mieszkańcy terenów szczególnie dotkniętych tematem smogu. Dzięki nowej, pozwalającej na zaangażowanie funkcji, Kanarek staje się dla nich świetnym narzędziem do walki o komfort życia, zdrowie i lepszą przyszłość. 

Głos mieszkańców 

Nowej, zaangażowanej społecznie odsłonie Kanarka, wsparcia komunikacyjnego udzielili znani i lubiani influencerzy i influencerki z Warszawy i okolic. Dziś poznajemy pierwszego z nich – Artura Kurasińskiego, zaangażowanego w kwestie ochrony środowiska eksperta w dziedzinie nowych trendów technologicznych i społecznych. – Czyste powietrze to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, ale przede wszystkim zdrowia. Mieszkając w dużym mieście, ja i moje dzieci codziennie wdychamy ogromne ilości zanieczyszczeń powstałe ze spalania szkodliwych substancji w starych piecach oraz pyły unoszące się w wyniku przemieszczania się samochodów. Czyste powietrze to nie fanaberia, ale prawo każdego obywatela RP – tak wprowadzenie nowej funkcji Kanarka podsumował Artur. 

Kanarka wspierają 

Nowa funkcjonalność Kanarka to efekt współpracy jego twórcy z organizacjami Miasto Jest Nasze i Polski Alarm Smogowy. Poproszeni o komentarz opowiadają: 

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem inicjatyw, które połączył jeden cel – Warszawa wolna od smogu. Nie wygramy walki ze smogiem, jeśli społeczeństwo nie będzie do niej przekonane, a politykom brakować będzie determinacji do wdrażania niezbędnych reform. Dlatego cieszymy się, że udało nam się wspólnie z MJN i Kanarkiem wypracować narzędzie, które pomoże w budowaniu świadomości społecznej, a jednocześnie będzie metodą nacisku na władze – powiedziała Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Jakość powietrza to kwestia, która dotyczy wszystkich mieszkańców miasta bez wyjątków. Dlatego musimy wspólnie podjąć działania na rzecz jej poprawy. Obecnie sytuacja w Warszawie jest dramatyczna, a działania władz niewystarczające – podsumowała Marta Wójcicka ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze

Projekt wspierają Purpose Climate Lab oraz Transport & Environment

Także CIC Warsaw (Cambridge Innovation Center).

Informacje techniczne

Dostępna od dziś pilotażowa funkcja Kanarka dotyczy terenu Warszawy i działa tylko na systemie Android. Twórca aplikacji nie wyklucza w przyszłości poszerzenia obszaru o inne miasta oraz rozbudowy wersji na iOS również o tę funkcję.

Więcej informacji na temat funkcjonalności aplikacji, zaangażowanych organizacji pozarządowych oraz influencerów znaleźć można na stronie https://misjaczystepowietrze.pl

Źródło: informacja prasowa.

Podziel się: